Balcerowicz do polityków: nie psujcie już finansów publicznych

01-07-2004, 09:49

Prezes NBP Leszek Balcerowicz zwrócił się w czwartek do polityków, żeby jak najszybciej podjęli reformę finansów publicznych, nie psuli dalej własnego państwa i nie działali na niekorzyść obywateli.

"Nie godzi się psuć finansów własnego państwa, psuć państwa przez to, a tym bardziej posługiwać się różnymi szczytnymi hasłami obrony społeczeństwa" - powiedział Balcerowicz w porannej audycji I programu PR "Sygnały Dnia".

Według byłego wicepremiera i ministra finansów, nie można dłużej czekać z realizacją programu naprawy finansów publicznych państwa. "Byłoby bardzo niedobrze dla Polski, dla ludzi, gdyby to co było konieczne od lat - sam o to zabiegałem - kolejny raz było odkładane" - ocenił.

Dodał, że nie podejrzewa, by obecny rząd chciał decyzje w tej sprawie odwlekać. "Chodzi o to, żeby niezbędne środki przebiły się przez parlament" - podkreślił. Ostrzegł, że ci, którzy "w imię interesów politycznych blokowaliby lub ograniczyli niezbędne liczenie - źle działają w stosunku do własnego społeczeństwa".

Zdaniem Balcerowicza, z obserwowanym obecnie wzrostem gospodarczym wiąże się ryzyko zlekceważenia narastającego problemu - jak to określił - choroby finansów publicznych, jaką jest rosnący dług publiczny w stosunku do PKB.

"Wiadomo jak wiele krajów ucierpiało wskutek tego, że tę poważną chorobę zlekceważono, jak są dotkliwe jej skutki społeczne dla ludzi najuboższych" - podkreślił. "Dlatego mnie gorszy jak ci, którzy blokują naprawę finansów własnego państwa, lub - co gorsza - psują te finanse posługując się szczytnymi hasłami typu +wrażliwość społeczna+" - powiedział szef NBP.

Przyznał, że wzrost gospodarczy może osłabiać czujność polityków, ale - według niego - objawy choroby finansów publicznych, (wciąż rosnący dług publiczny w stosunku do - również rosnącego - PKB) są tak widoczne, że nie da się ich nie zauważyć.

"Jeżeli tego się nie przerwie, to przyjdzie płacić coraz wyższe odsetki za narastające długi" - ostrzegł i podkreślił, że spłacać je będzie musiało całe społeczeństwo, a nie rząd, który podejmuje decyzje w tej sprawie.

bba/mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz do polityków: nie psujcie już finansów publicznych