Balcerowicz do RPP: nie tnijcie stóp

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 18-09-2012, 00:00

Według byłego prezesa banku centralnego, obecne władze monetarne nie zdały egzaminu

Wszystko wskazuje na to, że za dwa tygodnie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe. Prognozuje tak dziewięciu na dziesięciu ekonomistów bankowych — wynika z ankiety „PB”.

Będzie to pierwsza obniżka stóp procentowych od ponad trzech lat. Prof. Leszek Balcerowicz, były prezes Narodowego Banku Polskiego i były szef RPP, apeluje jednak do członków rady, by nie ulegali presji rynków finansowych i nie obniżali stóp. Jego zdaniem, luzowanie polityki monetarnej to lekceważenie zagrożenia, jakim jest inflacja.

Nie potrafisz? Do widzenia

— Jak RPP może obniżać stopy procentowe, gdy inflacja wynosi 3,8 proc., czyli jest znacząco powyżej celu inflacyjnego, równego 2,5 proc.? To jest nieodpowiedzialne działanie — mówi prof. Leszek Balcerowicz. Profesor przypomina, że to na członkach RPP spoczywa cała odpowiedzialność za poziom cen w Polsce.

— To ci ludzie, ta konkretna dziesiątka osób, dostała zadanie utrzymania dynamiki cen na niskim poziomie. Powinni być rozliczeni za to, że do tej pory nie wywiązali się z tego zadania — mówi prof. Balcerowicz.

Obecny skład RPP ukształtował się na początku 2010 r. Przez kolejnych 10 miesięcy inflacja kształtowała się w okolicy celu inflacyjnego (to zasługa głównie poprzedniej RPP, bo decyzje rady oddziałują z opóźnieniem). Pod koniec 2010 r. wskaźnik cen zaczął jednak rosnąć i od tego czasu utrzymuje się na poziomie nie niższym niż 3,6 proc. Według prof. Leszka Balcerowicza, to dowód, że dotychczasowapolityka pieniężna była zbyt mało restrykcyjna, a więc dalsze jej luzowanie dodatkowo pogorszy sytuację.

— Z inflacją jest tak, że lepiej się mylić w dół niż w górę. Lepiej mieć inflację poniżej celu inflacyjnego niż powyżej — twierdzi prof. Balcerowicz. Członkowie RPP często tłumaczą, że podwyższona inflacja w Polsce to skutek rosnących cen na międzynarodowych rynkach (np. ropy naftowej czy żywności). Podnoszenie krajowych stóp tych procesów nie wyhamuje.

— Jeśli rada nie jest w stanie panować nad inflacją w kraju, niech sama się rozwiąże. To jest poważna propozycja — mówi prof. Balcerowicz.

Banki murem za radą

Były prezes NBP winą za zbyt wysoką inflację częściowo obarcza analityków bankowych i media, które ich cytują. Według prof. Balcerowicza, ekonomiści rynkowi domagają się obniżek stóp, a członkowie RPP tej presji ulegają. Ekonomiści bankowi odpierają te zarzuty. Mówią, że oczekują obniżek stóp nie dlatego, że jest to dla nich korzystne, a dlatego, że to najlepsze rozwiązanie dla gospodarki. Koniunktura słabnie, a inflacja będzie spadać.

— Spowolnienie gospodarcze jest faktem i prognozujemy, że ten proces będzie w najbliższych kwartałach postępował. W najbliższych miesiącach inflacja dzięki temu będzie więc spadać i zbliżać się w okolice celu inflacyjnego NBP. To warunki, które pozwalają na obniżkę stóp procentowych — mówi Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego.

— Koniunktura będzie słabnąć, a inflacja spadać. Nie znam prognozy, która zakładałaby inny scenariusz — dodaje Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

Piotr Kalisz przekonuje, że fakt, iż podstawowym celem RPP jest utrzymywanie inflacji na niskim poziomie, nie oznacza, że członkowie rady powinni podejmować decyzje tylko na podstawie tej jednej zmiennej.

— To jest znacznie bardziej skomplikowana układanka. Jeśli, na przykład, polityka monetarna jest zbyt restrykcyjna i koniunktura ulega załamaniu, może to spowodować gwałtowne osłabienie złotego i podbicie cen dóbr importowanych. W takiej skrajnej sytuacji zbyt wysokie stopy mogą nawet podnosić inflację — mówi Piotr Kalisz.

Dariusz Winek zgadza się z prof. Balcerowiczem, że RPP dwa lata temu powinna szybciej podnosić stopy procentowe. Być może wówczas inflacja byłaby niższa. — Nie uważam jednak, że obecna rada jest zbyt mało restrykcyjna. Stopy powinny wzrosnąć wyżej, niż wzrosły — mówi Dariusz Winek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Balcerowicz do RPP: nie tnijcie stóp