Balcerowicz: Duży deficyt w finansach publicznych zagraża stabilności cen

20-07-2004, 11:17

Duży deficyt w finansach publicznych zagraża stabilności cen, a wysoki dług publiczny i rosnące odsetki rodzą presję na wzrost podatków - powiedział posłom we wtorek prezes NBP Leszek Balcerowicz. W końcu 2003 roku dług budżetu w bankach wzrósł do 84 proc. wartości kredytów dla firm.

Balcerowicz przedstawił Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej i sprawozdanie z działalności NBP w 2003 roku.

"Nie jest przypadkiem, że ataki na bank centralny nasilają się w miarę psucia finansów państwa (...) Wzrost deficytu z jednej strony często pobudza popyt, a z drugiej, na różne sposoby, hamuje wzrost zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw, między innymi ograniczając ich dostęp do kredytu" - powiedział Balcerowicz. Podkreślił, że odłożenie naprawy finansów państwa nie sprzyja decyzjom inwestorów i dławi rozwój gospodarczy.

lach/la/ pwd/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: Duży deficyt w finansach publicznych zagraża stabilności cen