Balcerowicz: Fluktuacje kursu złotego bez wpływu na eksport

20-09-2004, 13:35

Fluktuacje kursu złotego pozostają bez wpływu na poziom eksportu - powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezes NBP Leszek Balcerowicz.

"To umocnienie następuje po poprzednim osłabieniu, a polski eksport rósł wcześniej przy różnych poziomach złotego, także gdy złoty był mocny" - powiedział Balcerowicz.

Złoty w ostatnich dniach wzmacnia się do najwyższych poziomów od roku. W poniedziałek po godzinie 13 osiągnął poziom 4,31 zł za euro, co jest najwyższym poziomem od roku.

Ekonomiści wyrażali obawy, że tak szybkie umocnienie się kursu złotego może pogorszyć dobre wyniki eksportu, który od kilku miesięcy rośnie o kilkanaście procent rok do roku.

Minister finansów Mirosław Gronicki powiedział w piątek, że poziom 4,20 zł za euro to poziom jeszcze neutralny dla eksportu.

Z badań ankietowych przeprowadzanych przez NBP wynika, że poziom kursu przy którym eksport staje się nieopłacalny wynosi 4,12 zł za euro.

vsl/ map/ kacz/ pwd/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: Fluktuacje kursu złotego bez wpływu na eksport