Balcerowicz: KNB nie zajmie się w styczniu wnioskiem UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-01-2006, 14:51

Leszek Balcerowicz, szef NBP i przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego powiedział w środę, że Komisja na styczniowym posiedzeniu nie zajmie się wnioskiem UniCredito, dotyczącym przejęcia Banku BPH.

Leszek Balcerowicz, szef NBP i przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego powiedział w środę, że Komisja na styczniowym posiedzeniu nie zajmie się wnioskiem UniCredito, dotyczącym przejęcia Banku BPH.

    "To, że KNB nie zajmie się tym na styczniowym posiedzeniu wynika z faktu, iż materiały, które strona wnioskująca miała nadesłać albo się jeszcze nie pojawiły w 100 proc., albo pojawiły się w takim momencie, że nie było dostatecznie dużo czasu, żeby je przeanalizować" - powiedział Balcerowicz na konferencji prasowej w Katowicach.

    "Tu stosujemy zwykłą procedurę, a mianowicie Główny Inspektorat Nadzoru Bankowego analizuje materiały, w kwestiach prawnych współpracuje z departamentem prawnym NBP i na podstawie analiz formułowana jest opinia, która przedstawiana jest KNB" - dodał.

    Posiedzenie KNB zaplanowano na czwartek (z reguły odbywa się ono w środę).

    W październiku 2005 r. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB, który w Polsce był akcjonariuszem BPH. UniCredito, po kupnie banku HVB, jest akcjonariuszem Pekao SA i BPH i chce je połączyć. (UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, zaś HVB miało 71,2 proc. akcji BPH). Jednak od kilku miesięcy włoski bank czeka na zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) i nie może wykonywać prawa głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BPH.

    Pod koniec grudnia resort skarbu zażądał - powołując się na zapisy o zakazie konkurencji w umowie prywatyzacyjnej Pekao SA - by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH.

    Jak podawały media, powołując się na dokumenty ministerstwa finansów, połączenie Pekao SA i BPH mogłoby - zdaniem resortu - spowodować monopolizację rynku, wzrost cen, transfer środków za granicę i duże zwolnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane