Balcerowicz krytykuje pomysł rozszerzenia odpowiedzialności NBP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 16:39

Prezes NBP Leszek Balcerowicz skrytykował w czwartek pomysły dotyczące rozszerzenia odpowiedzialności banku centralnego o odpowiedzialność za wzrost gospodarczy. "Najważniejszy wkład do rozwoju gospodarki, jaki NBP może wnieść, to zapewnienie ludziom stabilnego pieniądza i niskiej inflacji.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz skrytykował w czwartek pomysły dotyczące rozszerzenia odpowiedzialności banku centralnego o odpowiedzialność za wzrost gospodarczy. "Najważniejszy wkład do rozwoju gospodarki, jaki NBP może wnieść, to zapewnienie ludziom stabilnego pieniądza i niskiej inflacji. Ponadto, NBP nie jest w stanie zastąpić parlamentu i rządu w tak potrzebnym reformowaniu państwa i gospodarki" - powiedział w czwartek Leszek Balcerowicz, pytany o deklaracje składane przez Lecha Kaczyńskiego.

Kandydat PiS na prezydenta Lech Kaczyński oświadczył w tym tygodniu, że jeśli wygra wybory prezydenckie, to nie zgłosi kandydatury Leszka Balcerowicza na drugą kadencję prezesa NBP.

Dodał, że bank centralny powinien odpowiadać, oprócz inflacji, także za wzrost gospodarczy.

"Dla dobra Narodowego Banku Polskiego chcę się trzymać z daleka od tej kampanii wyborczej, choć - jako człowiek - mam pogląd na temat stosowanych w niej metod. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że przeciwstawianie stabilności pieniądza i rozwoju gospodarki jest niewłaściwe" - powiedział Balcerowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane