Balcerowicz: Naprawa finansów publicznych przybliży moment przyjęcia euro

Internet Securities
10-02-2006, 10:06

Naprawa finansów publicznych przybliży Polskę do wejścia do strefy euro, natomiast likwidacja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wiąże się z paradoksem, że im bardziej oddala się wejście do eurolandu, tym dłużej jest ona potrzebna, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

Naprawa finansów publicznych przybliży Polskę do wejścia do strefy euro, natomiast likwidacja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wiąże się z paradoksem, że im bardziej oddala się wejście do eurolandu, tym dłużej jest ona potrzebna, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

„Jeżeli finanse publiczne w Polsce będą naprawiane, to perspektywa wprowadzenia do Polski euro się przybliży z korzyścią dla nas” – uważa Leszek Balcerowicz.

Zdaniem prezesa, w przypadku wejścia do strefy euro mamy do czynienia z paradoksem, że im bardziej oddalamy go w czasie, tym dłużej potrzebna jest Rada Polityki Pieniężnej (RPP), którą obecny rząd chciałby zlikwidować.

„W Polsce istnieje system bezpośredniego celu inflacyjnego. Taki system jest spójny z posiadaniem ciała kolektywnego jakim jest RPP. Jeżeli Polska chce wejść do strefy euro to RPP jest niepotrzebna. I tu jest paradoks. Bo im bardziej odkłada się wejście do strefy euro tym bardziej wydłuża się okres czasu, w którym istnienie RPP jest wskazane” – powiedział prezes Balcerowicz.Premier Kazimierz Marcinkiewicz powtarzał ostatnio kilkakrotnie zapowiedź z programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) o dążeniu do wykreślenia z konstytucji zapisów o RPP. Jednakże PiS nie dysponuje obecnie większością pozwalającą na zmiany w konstytucji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: Naprawa finansów publicznych przybliży moment przyjęcia euro