Balcerowicz: nie lobbowałem sa swoją kandydaturą na prezesa NBP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2006, 16:43

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz stwierdził we wtorkowym oświadczeniu, że nie zwracał się nigdy do nikogo o podjęcie jakichkolwiek kroków na rzecz jego ponownego wyboru na stanowisko prezesa NBP.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz stwierdził we wtorkowym oświadczeniu, że nie zwracał się nigdy do nikogo o podjęcie jakichkolwiek kroków na rzecz jego ponownego wyboru na stanowisko prezesa NBP.

    Prezes NBP odniósł się do piątkowych wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla agencji Reuters.

    Prezydent Kaczyński powiedział w piątek w wywiadzie dla Reutera, że na nowego prezesa NBP wytypuje ekonomistę, którego poglądy na politykę monetarną są inne niż poglądy ustępującego prezesa Leszka Balcerowicza.

    Prezydent powiedział: "Chcę się zwrócić do tej niebalcerowiczowskiej części i to są ludzie, którzy bardzo częstoznacznie lepiej niż pan prezes przewidywali rzeczywistość ekonomiczną, nie mieli tylko siły przebicia. Chcę im dać tę siłę".

    "Profesor Balcerowicz jest bardzo wyraźnym monetarystą. W istocie kategorie ekonomiczne, którymi się posługuje, to są kategorie związane z jego siłą, inflacją. Nikt nie twierdzi, że tego rodzaju czynniki w ekonomii nie są istotne, ale jest dużo innych jeszcze uwarunkowań" - powiedział prezydent.

    W przesłanym we wtorek PAP oświadczeniu Balcerowicz napisał: "W trakcie kampanii wyborczej Lech Kaczyński deklarował, że nie zaproponuje mojej kandydatury na stanowisko prezesa NBP. Deklarację tę powtórzył już jako prezydent" w wywiadzie z agencją Reuters 3 marca 2006 r.

    "W związku z powtarzaniem tej deklaracji stwierdzam, że nigdy i do nikogo nie zwracałem się o podjęcie jakichkolwiek kroków na rzecz mojego ponownego wyboru na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego" - podkreślił prof. Balcerowicz.

    Dodał, że "na jesieni 1989 r., kiedy obejmował funkcję wicepremiera odpowiedzialnego za gospodarkę i reformy i ministra finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie, w Polsce szalała inflacja, polski złoty był praktycznie pozbawiony wartości i niewymienialny, ani na inne waluty, ani - ze względu na masowe kolejki i braki na rynku - na towary. Teraz mamy prawdziwy pieniądz - stabilny i swobodnie wymienialny. Ale raz osiągnięte dobra nie są automatycznie dane na przyszłość. Trzeba je chronić. Dotyczy to z całą mocą wartości polskiego pieniądza i wymaga postępowania zgodnego z konstytucją" - napisał szef NBP.

    Podkreślił w oświadczeniu, że "w tym kontekście ostatnia wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego na temat pojmowania roli prezesa NBP musi niepokoić".

    "Pomijając styl uprawiania polityki, stanowisko prezydenta rodzi pytania zasadniczej natury: czy prezydent oczekuje od prezesa Narodowego Banku Polskiego mniejszej dbałości o wartość polskiego pieniądza? Jeśli tak, to jak to pogodzić z polską konstytucją, która w artykule 227 stanowi, że +Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza+? Jaką inflację obiecuje prezydent Polakom, ogłaszając kryteria swoich decyzji personalnych w sprawie NBP?" - pyta prezes NBP.

    Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta RP na 6-letnią kadencję. Jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: nie lobbowałem sa swoją kandydaturą na prezesa NBP