Balcerowicz o fuzji banków: To nie jest gra na zwłokę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-01-2006, 14:35

"To nie jest gra na zwłokę" - powiedział w poniedziałek w Brukseli prezes NBP Leszek Balcerowicz, pytany o blokowanie przez Polskę fuzji banków Pekao S.A. i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredito.

"To nie jest gra na zwłokę" - powiedział w poniedziałek w Brukseli prezes NBP Leszek Balcerowicz, pytany o blokowanie przez Polskę fuzji banków Pekao S.A. i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredito.

    Balcerowicz poinformował, że niebawem Komisja Nadzoru Bankowego, której jest przewodniczącym, wyda decyzję w sprawie fuzji. Wcześniej jednak swoje rekomendacje w tej sprawie musi przedstawić Główny Inspektorat Nadzoru Bankowego. Mam nadzieję, że nastąpi to wkrótce - powiedział.

    "Naszym mandatem nie jest ocena z punktu widzenia konkurencji, ale stabilności sektora bankowego" - dodał Leszek Balcerowicz.

    Fuzja Pekao S.A. i BPH jest częścią zaaprobowanego już przez Komisję Europejską (będącą głównym organem antymonopolowym w UE) połączenia włoskiego banku UniCredito z niemieckim HVB Group.

    Polski rząd obawia się jednak, że w wyniku połączenia drugiego pod względem wielkości Pekao S.A. z trzecim BPH - w których inwestorami byli odpowiednio UniCredito i HVB - dojdzie do znacznych zwolnień. Jednocześnie państwowy PKO BP straciłby pozycję lidera.

    W poniedziałek Komisja Europejska poinformowała, że skierowała do Polski list, w którym zaniepokojona stwierdza, iż blokowanie fuzji jest niezgodne z unijną zasadą swobodnego przepływu kapitałów.

    Balcerowicz przyjechał do Brukseli, by wygłosić wykład na temat Strategii Lizbońskiej oraz spotkać się z komisarz ds. budżetu Dalią Grybauskaite i komisarzem ds. gospodarczych i monetarnych Joaquinem Almunią. Jak zapewnił, tematem rozmów nie była fuzja banków.

    Rzecznik Grybauskaite Robert Sołtyk powiedział PAP, iż rozmawiano przede wszystkim o budżecie UE na lata 2007-13 i rozpoczętych właśnie negocjacjach między PE a Radą (ministrów) UE w tej sprawie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane