Balcerowicz: plan reform z 1989 r. był początkiem przełomu

PAP
opublikowano: 17-12-2009, 13:38

Polska w okresie transformacji walczyła z  galopującą inflacją a plan reform zapoczątkowany w 1989 r. był początkiem przełomu - mówił w czwartek podczas uroczystości z okazji 20. rocznicy rozpoczęcia transformacji gospodarczej w Polsce prof. Leszek Balcerowicz.

Jak zaznaczył, przy pracach nad każdą dużą zmianą należy wykonać trzy operacje - zdiagnozować sytuację, określić cele, które chce się zrealizować i zdecydować się na konkretne działania. Zaznaczył, że w okresie przemian w Polsce najtrudniejsze było wykonanie projektu gospodarczego, "zarówno pod względem intelektualnym, jak i praktycznym". Dodał też, że grupa ludzi w Ministerstwie Finansów, która w 1989 r. pracowała nad budżetem, miała pouczcie misji.

Przypomniał, że jednym z wyzwań tamtych czasów była "galopująca inflacja, od 20 do 50 proc. miesięcznie" a plan reform wcielony w 1989 r. był początkiem przełomu.

Jego zdaniem, należy wzywać prezydenta i główne parte opozycyjne do tego, aby dążyły wspólnie z rządzącymi do reformy finansów naszego państwa. "Ważnym wyzwaniem jest wyprowadzenie polityki z przedsiębiorstw" - mówił Balcerowicz podkreślając znaczenie prywatyzacji.

Uroczyste spotkanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z osobami pracującymi w 1989 roku nad przygotowaniem systemowych reform gospodarczych w Polsce zorganizowane zostało wraz ze Społeczną Inicjatywą RAZEM'89. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu zawierającego fragmenty wystąpienia Leszka Balcerowicza w Sejmie 17 grudnia 1989 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane