Balcerowicz: rezerwy obowiązkowe mogą spaść

opublikowano: 24-09-2003, 17:01

Jeszcze w tym roku może zostać obniżona wysokość rezerw obowiązkowych banków, uważa prezes NBP Leszek Balcerowicz. Nie podał jednak, żadnych dodatkowych szczegółów.

- Jest do rozważenia obniżka rezerw obowiązkowych i jest to wskazane dla uniknięcia niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej banków działających w Polsce. Sądzę, że decyzja może zapaść w tym roku - powiedział Balcerowicz.

Obecnie wysokość rezerwy odprowadzanej przez banki do NBP sięga 4,5 proc. złożonych w nich depozytów. Prezes NBP nie powiedział, jaka byłaby ewentualna wielkość obniżki oraz czy byłaby ona jednorazowa. Poinformował, że jeszcze w tym roku może nastąpić złagodzenie norm tworzenia rezerw celowych.

- Prowadzimy dobre rozmowy dotyczące zmiany przepisów o klasyfikacji kredytów. Propozycje ze strony Narodowego Banku Polskiego i nadzoru są w zdecydowanej większości punktów zgodne z opiniami naszych partnerów – powiedział prezes NBP.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: rezerwy obowiązkowe mogą spaść