Balcerowicz: RPP nie działa pod wpływem wydarzeń politycznych

Internet Securities
opublikowano: 26-10-2005, 17:34

Opinie, jakoby Rada Polityki Pieniężnej (RPP) kierowała się w podejmowaniu decyzji względami politycznymi są fałszywe, powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego, Leszek Balcerowicz. „Pojawiają się opinie przed naszymi posiedzeniami, że rada ma się od czegoś powstrzymać ze względów politycznych.

Opinie, jakoby Rada Polityki Pieniężnej (RPP) kierowała się w podejmowaniu decyzji względami politycznymi są fałszywe, powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego, Leszek Balcerowicz. „Pojawiają się opinie przed naszymi posiedzeniami, że rada ma się od czegoś powstrzymać ze względów politycznych. To są opinie fałszywe, one lekceważą to, co rada przedstawia – jak się kształtuje obraz czynników kształtujących przyszłą inflację” – powiedział Balcerowicz podczas konferencji prasowej po zakończonym w środę posiedzeniu RPP.

Podobną opinię wyraził członek RPP, Dariusz Filar.

„Ja rozumiem, że w sytuacji, jak dzisiejsza, kiedy uwaga skupiona jest na polityce, może się pojawiać podejrzenie, że rada się głównie też tym zajmuje – to jest nieprawda” – powiedział.

„Uwaga rady w czasie całego posiedzenia jest skupiona na kwestiach, które mają horyzont 5- 7-kwartalny. Proponowałbym, żeby zwracać przede wszystkim uwagę na to, co piszemy w konkluzji, bilansie czynników kształtujących przyszłą inflację” – stwierdził także Filar.

W środę doszło do załamania w rozmowach na temat utworzenia koalicji rządowej Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i Platformy Obywatelskiej (PO). Z tego powodu m.in. osłabił się złoty, a rentowności obligacji poszły znacząco w górę.

Balcerowicz przyznał jednocześnie, że „zjawiska polityczne” mogą mieć wpływ na „zjawiska ekonomiczne”.

Jednocześnie prezes NBP przyznał, że być może istnieje związek między niepewnością polityczną a skłonnością do inwestycji, podkreślając, że warunki do inwestowania przez przedsiębiorstwa są korzystne.

„Nie da się zaprzeczyć, że istnieją związki między klimatem inwestycyjnym, a klimatem politycznym” – powiedział Balcerowicz. (ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane