Balcerowicz: szybkie przyjęcie euro jest najlepszą strategią

13-05-2003, 15:25

Prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że możliwie najszybsze przyjęcie euro jest najkorzystniejszą strategią, jaką mogą przyjąć kraje, które wkrótce staną się członkami Unii Europejskiej.

Według szefa NBP, dążenie do przyjęcia euro skłoniłoby nowych członków Unii Europejskiej do przyspieszenia reform, które pozwoliłyby im spełnić kryteria układu z Maastricht.

Balcerowicz, który uczestniczył we wtorek w konferencji Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej, zwrócił także uwagę, że lepszy jest krótszy okres przejściowy między wstąpieniem do Unii i przyjęciem euro. Zdażało się bowiem dotychczas, że dochodziło w jego czasie do gwałtownych ruchów walutowych w związku ze spekulacyjnymi działaniami kapitału krótkoterminowego.

Balecerowicz wymienił wśród korzyści płynących z szybkiego przyjęcia euro wzmocnienie podstaw finansowej dyscypliny państwa, usunięcie ryzyka kursowego w handlu zagranicznym oraz zmniejszenie kosztów zabezpieczenia się przed nim. Wskazał także na towarzyszące wprowadzeniu euro obniżenie krótkoterminowych stóp procentowych, wzrost handlu z krajami Unii oraz akumulację kapitału przyczyniającą się do ożywienia wzrostu gospodarczego.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: szybkie przyjęcie euro jest najlepszą strategią