Balcerowicz wybitny

Bartosz Krzyżaniak
10-10-2006, 00:00

Kandydatka na prezesa NBP chwali Leszka Balcerowicza. Zdaniem ekonomistów, sprawa nowego prezesa pozostaje otwarta.

Urszula Grzelońska, profesor SGH, typowana przez ekonomistów na kandydatkę na stanowisko szefa Narodowego Banku Polskiego, przyznała w wywiadzie udzielonym Agencji Reuters, że przedstawiciele PiS prowadzili z nią rozmowy na temat objęcia szefostwa NBP na początku 2007 r., gdy skończy się kadencja Leszka Balcerowicza.

Według niej głównym celem banku centralnego powinno pozostać dbanie o stabilność waluty (PiS chciało dopisać obowiązek dbania o wzrost gospodarczy).

— Trudno także zakładać, że można się zgodzić na czasowo wyższą inflację, by pobudzić wzrost gospodarczy. To można włożyć między bajki — uważa prof. Grzelońska.

Te wypowiedzi nie miały wpływu na rynek finansowy, jednak ekonomiści odebrali je dobrze.

— Zrealizowanie tych zapowiedzi byłoby odebrane przez rynek bardzo dobrze. Te wartości (np. wartość waluty, niska inflacja) są konieczne dla każdego prezesa banku centralnego. Trudno spodziewać się innej retoryki u kogoś, kto poważnie myśli o tym stanowisku. Różnice mogą pojawić się w działaniach praktycznych — uważa Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku.

Wczorajsza wypowiedź Urszuli Grzelońskiej, której zdaniem obecny prezes NBP jest wybitnym ekonomistą o racjonalnych ekonomicznie poglądach, odbiega od wypowiedzi premiera dla „Naszego Dziennika”, w której stwierdził, że Leszek Balcerowicz „praktycznie zawsze się mylił”.

— To może oddalić jej osobę od fotela prezesa NBP — uważa Marek Nienałtowski, główny analityk Secus Asset Management.

Choć, jak dodaje, jej kandydatura nie jest pogrzebana, szczególnie jeśli PiS będzie nadal poszukiwało większościowej koalicji.

— PSL opowiadało się za niezależnością NBP. Jeśli więc stworzy większość z PiS, tym lepiej dla przyszłego prezesa NBP — dodaje analityk.

Nowy prezes NBP powinien być wybrany do 10 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz wybitny