Czytasz dzięki

Balcerowicz: Wzrost PKB o 2,8% w II kw. nie świadczy o spowolnieniu rozwoju

Internet Securities
opublikowano: 31-08-2005, 17:54

Wbrew dość powszechnym opiniom, wzrost PKB o 2,8% r/r w II kw. 2005 roku wobec 2,1% w I kw. nie świadczy o spowolnieniu tempa rozwoju gospodarczego, powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

Wbrew dość powszechnym opiniom, wzrost PKB o 2,8% r/r w II kw. 2005 roku wobec 2,1% w I kw. nie świadczy o spowolnieniu tempa rozwoju gospodarczego, powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

„Według ekspertów NBP, ta dość powszechna opinia, że te dane, mające świadczyć o spowolnieniu tempa wzrostu gospodarczego, jest mylna” – powiedział Balcerowicz podczas konferencji prasowej.

„Te dane [o wzroście PKB w II kw. – przyp. ISB] nie świadczą o spowolnieniu wzrostu gospodarczego” – podkreślił.

Choć wzrost gospodarczy w drugim kwartale był zgodny w konsensusem rynkowym, analitycy obawiali się, że słabszy od oczekiwanego wzrost inwestycji (o 3,8% r/r wobec 1,0% kwartał wcześniej) może źle wróżyć na przyszłość.

„Jeżeli wziąć pod uwagę dane z kwartału na kwartał, to wyraźnie widać, że tempo wzrostu wyraźnie przyspieszyło” – powiedział Balcerowicz.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podała w środowym komunikacie, że oczekuje stopniowego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2005 roku.

„Można oczekiwać, że w II połowie br. dynamika wzrostu gospodarczego będzie stopniowo przyspieszać” – podano w komunikacie.

Roczny wzrost PKB w drugim kwartale br. i był zgodny z oczekiwaniami, podkreślił bank centralny. Natomiast istotnie różna od oczekiwań była struktura tego wzrostu.

„Nieznacznie niższa od oczekiwań była dynamika spożycia indywidualnego i inwestycji. Znacznie niższy od przewidywań był wkład zapasów do wzrostu PKB. Jednocześnie wkład eksportu netto okazał się znacznie większy niż oczekiwano. Eksport netto – mimo silnej aprecjacji złotego w 2004 r. i na początku 2005 r. – był głównym popytowym czynnikiem wzrostu gospodarczego w II kw. br.” – czytamy dalej w komunikacie. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane