Balcerowicz: Zmiany w ustawie o NBP mogłyby dotyczyć finansowania BFG

09-01-2007, 14:30

Zdaniem ustępującego z funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszka Balcerowicza ustawa o NBP nie wymaga zmian. Jedyną kwestią, która podlega dyskusji jest sposób finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

Zdaniem ustępującego z funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszka Balcerowicza ustawa o NBP nie wymaga zmian. Jedyną kwestią, która podlega dyskusji jest sposób finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

„Jeśli chodzi o ustawę o NBP, to ona broni się sama” - powiedział na swojej ostatniej konferencji prasowej odchodzący prezes NBP Leszek Balcerowicz.

„Jedyna kwestia, która mogłaby być zmieniona, to sposób finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jesteśmy zdania, że w tym punkcie należy ją zmienić” – dodał.

W poniedziałek kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek powiedział podczas przesłuchania w komisji finansów publicznych, że należy przyjrzeć się ustawie o Narodowym Banku Polskim.

„W tym roku ustawa o NBP będzie obchodziła swoje 10-lecie. To najwyższy czas by popatrzeć na konieczność jej zmiany, chociażby w kwestii finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG)” - powiedział Skrzypek w Sejmie.

Wcześniej na komisji Skrzypek powiedział, że nie będzie podejmował żadnych nieprzewidywalnych, gwałtownych i radykalnych zmian w polityce pieniężnej, także stóp procentowych, a ewentualne interwencje walutowe będą prowadzone z dużą odpowiedzialnością.

Sejmowe głosowanie nad kandydaturą Skrzypka, który ma zastąpić kończącego kadencję Leszka Balcerowicza jest planowane na środę.(ISB)

dag/amo/maza

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: Zmiany w ustawie o NBP mogłyby dotyczyć finansowania BFG