Balcerowicz: zmieniając nastawienie RPP wykazała się konsekwencją

28-04-2004, 08:37

PAP: Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz uznał, że zmieniając nastawienie z neutralnego na restrykcyjne Rada Polityki Pieniężnej wykazała się konsekwencją i dbałością o stabilność cen. Przypomniał, że wcześniej Rada sygnalizowała możliwość zmiany nastawienia.

Komentując w porannych Sygnałach Dnia wtorkową decyzję Rady o zmianie nastawienia, Balcerowicz wyjaśnił, że wobec wzrostu ryzyka inflacyjnego RPP musiała dać znak, że w przypadku groźby wzrostu inflacji stopy kredytowe pójdą w górę. Nie powiedział, kiedy to może nastąpić. Tłumaczył, że ewentualna decyzja będzie podjęta na podstawie aktualnych danych dotyczących m.in. siły ożywienia gospodarki, presji inflacyjnej, cen ropy i żywności.

Szef banku centralnego przyznał, że obecnie gospodarka szybko się rozwija, zaznaczył jednak, że istnieje obawa, by ten trend nie został przerwany przez zaniechanie planów uzdrowienia finansów publicznych, a także przez tworzący presję inflacyjną szybko rosnący popyt. Przekonywał, że dla utrzymania wzrostu gospodarczego wzrost inflacji jest dużo groźniejszy niż wzrost kosztów kredytów, który nastąpiłby, gdyby Rada zdecydowała się na podwyżkę stóp. Zaznaczył przy tym, że aby utrzymać korzystne trendy w gospodarce nie wystarczą działania RPP, potrzebne jest uzupełnienie w innych dziedzinach: reforma finansów publicznych i ograniczanie bezrobocia.

Pytany o termin wejścia Polski do strefy euro, Balcerowicz powiedział, że zależy to od uzdrowienia finansów publicznych. Jak zaznaczył, republiki nadbałtyckie, Słowenia i Słowacja mają pod tym względem dużo korzystniejszą sytuację. Zaniechanie planu Hausnera może - zdaniem szefa NBP - opóźnić przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: zmieniając nastawienie RPP wykazała się konsekwencją