Balicki liczy, że nowa ustawa o zoz-ach zostanie uchwalona w kilka tygodni

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-02-2005, 21:23

Minister zdrowia Marek Balicki liczy, że ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej zostanie uchwalona w ciągu najbliższych tygodni. "Każdy dzień jest ważny" - powiedział Balicki w sobotę w Katowicach, gdzie uczestniczył w II Roboczym Forum Zdrowia Socjaldemokracji Polskiej.

Minister zdrowia Marek Balicki liczy, że ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej zostanie uchwalona w ciągu najbliższych tygodni. "Każdy dzień jest ważny" - powiedział Balicki w sobotę w Katowicach, gdzie uczestniczył w II Roboczym Forum Zdrowia Socjaldemokracji Polskiej.

W piątek prezydent Aleksander Kwaśniewski wniósł do Sejmu dwa projekty ustaw, o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zoz-ów oraz o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego. Dwa dni wcześniej Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy o restrukturyzacji zoz-ów. Projekt firmowany przez prezydenta jest uzupełniony o poprawki, których minister zdrowia nie zdążył zgłosić w Senacie.

"Bardzo się cieszę, że te wszystkie działania, które przedstawiliśmy również wczoraj (piątek - PAP) na posiedzeniuprezydium Komisji Trójstronnej są podjęte" - powiedział szef  resortu zdrowia.

"Każdy dzień, każdy tydzień jest ważny dla szpitali, dla przychodni, stąd bardzo dobrze, że Sejm będzie mógł bardzoszybko rozpocząć pracę nad tym zmodernizowanym tekstem (...) Każdy tydzień straty dzisiaj jest kosztem naszym - pracowników, płacących składki, podatników i co najważniejsze - pacjentów" - podkreślił.

Dodał, że bardzo ważne jest też jak najszybsze wprowadzenie zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, w kwestii ochrony wynagrodzeń pracowniczych i świadczeń alimentacyjnych przed egzekucją komorniczą.

Tekst nowej ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zoz-ów uwzględnia poprawki, które Balicki przedstawił na wtorkowym posiedzeniu rządu. "Były one wynikiem wielu rozmów z partnerami społecznymi i one powodują, że kształt tej ustawy jest w tej chwili akceptowany przez większość środowisk" - uważa minister zdrowia.

Jak zaznaczył, długi ma większość szpitali w Polsce, główną przyczyną jest tzw. ustawa 203 (przyjęta cztery lata temu i  zakładająca podwyżkę płac pracowników służby zdrowia w 2001 roku o 203 zł brutto, a w roku następnym - o 170 zł). Jak powiedział Balicki, w ostatnim półroczu poziom zadłużenia szpitali utrzymuje się na podobnym poziomie, ale koszty obsługi długów "zjadają" znaczną część bieżących środków.

Rozwiązaniem może być zmodyfikowana ustawa o pomocy publicznej restrukturyzacji zoz-ów - uważa Balicki. Ten projekt odpowiada większości oczekiwań i pomoże wyjść z długów, ale też wprowadza reguły, które zmotywują do lepszego zarządzania służbą zdrowia - przekonywał.

Projekt przewiduje nie tylko pożyczki z budżetu państwa, ale też umorzenie części długów. Zgodnie z nową ustawą, połowa pożyczki będzie mogła zostać umorzona, jeżeli w ciągu pięciu lat zostanie zakończona restrukturyzacja danej placówki. Dla szpitali, które nie są zadłużone projekt przewiduje bezzwrotne granty na różne cele. Ustawa przewiduje też m.in. możliwość łączenia się placówek ochrony zdrowia należących do różnych jednostek samorządu - mówił Balicki.

Minister zaznaczył, że ustawa nie rozwiąże wszystkich problemów służby zdrowia, do tego potrzebne są też inne regulacje prawne. Balicki zarzucił partiom opozycyjnym, że odrzucając w środę pierwszą wersję ustawy "przekroczyły granicę tolerancji upolitycznienia takiego problemu, jakim jest ochrona zdrowia".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane