BAML: z rynków akcji odpłynęło 20,5 mld USD przez konflikt USA z Chinami

opublikowano: 10-05-2019, 12:11

Bank of America Merrill Lynch ogłosił, że „trauma umowy handlowej” spowodowała trzeci pod względem wielkości odpływ pieniędzy z rynków akcji w tym roku, informuje Reuters.

W niedzielę prezydent Donald Trump niespodziewanie zapowiedział, że w piątek wzrosną w USA cła na import z Chin wartości 200 mld USD. Wywołało to zwiększoną podaż aktywów o większym ryzyku i spowodowało spadek wartości akcji na globalnych rynkach o ok. 2 bln USD w tym tygodniu. 

- Ucieczka od ryzyka po 1 maja nasiliła się początkowo z powodu mniej gołębiego Banku Chin i Fed, a przyspieszyła z powodu traumy handlowej w tym tygodniu – napisali stratedzy Bank of America Merrill Lynch.

Odpływ pieniędzy z rynków akcji w tygodniu zakończonym 8 maja wyniósł 20,5 mld USD i był trzecim pod względem wielkości w tym roku. W USA  wyniósł 14 mld USD i był największy od 30 stycznia.

Inwestorzy szukający ochrony przed wojną handlową pompowali pieniądze na rynek obligacji, gdzie zanotowano napływ 7,3 mld USD. Był to już ósmy z rzędu tydzień kiedy pieniądze zasilały ten rynek.

- Wojna handlowa, polegająca na nakładaniu wzajemnym ceł przez USA i Chin, może pchnąć globalną gospodarkę w recesję – ostrzegł Bank of America Merrill Lynch. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu