Banaszek: deglomeracja to propozycja dla małych i średnich miast

  • PAP
opublikowano: 13-01-2019, 16:12

Podstawowym filarem naszego programu dla małych i średnich miast jest deglomeracja, ale trzeba ją przeprowadzić mądrze - mówił w niedzielę prezydent Chełma Jakub Banaszek na konwencji Porozumienia Jarosława Gowina w Krakowie. Zapowiedział powołanie zespołu ekspertów i rozpoczęcie debaty na ten temat.

27-letni prezydent Chełma mówił, że mamy w Polsce różne podziały, m.in. na Polskę A i B oraz na wielkie metropolie, które przyciągają nowych mieszkańców i te małe i średnie miasta, z których ludzie wyjeżdżają i które borykają się często z wysokim bezrobociem.

"Musimy to zmienić" - mówił Banaszek. "Przygotowaliśmy program +Energia miast+. Podstawowym filarem tego programu jest deglomeracja, ale trzeba ją przeprowadzić mądrze. Musimy pamiętać o tym, że nie możemy w ten sposób zatrzymać rozwoju Warszawy, to jest nasza stolica, ale musimy pamiętać o małych i średnich miastach" – powiedział.

"Mamy listę 122 miast, które tracą funkcję społeczno-gospodarczą i szeroką listę instytucji, które mogłyby z powodzeniem zostać przeniesione do innych miast. Ale trzeba to zrobić mądrze" – powiedział prezydent Chełma.

Zapowiedział, że powstanie zespół złożony z samorządowców i analityków, który zajmie się tym merytorycznie i rozpoczęta zostanie debata, która ma jeden cel: przygotować listę instytucji, które można przenieść.

Banaszek dodał, że deglomeracja jest niemożliwa bez silnej kadry urzędniczej, dlatego dodatkowe środki mają być przekazane na szkolenia pracowników samorządów lokalnych. "Podczas debaty powinniśmy zastanowić się, jakie miasta powinny mieć swój profil" – mówił. "Potrzebujemy też dodatkowych zachęt dla przedsiębiorców, żeby w Chełmie, Zamościu, Łomży, Pile tworzyli nowe zakłady pracy" – dodał.

W programie dla małych i średnich miast Porozumienie proponuje inwestycje w transport drogowy oraz w komunikację publiczną. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu