Bank Anglii: brak porozumienia ws. Brexitu spowoduje tąpnięcie

PAP
14-09-2018, 14:14

Szef Banku Anglii Mark Carney ostrzegł brytyjski rząd, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy wyjścia i porozumienia w sprawie dalszej współpracy, to trzeba będzie liczyć się z poważnym tąpnięciem gospodarczym.

Mark Carney, szef Banku Anglii
Zobacz więcej

Mark Carney, szef Banku Anglii

Bloomberg

Carney przedstawił swoje prognozy podczas czwartkowego specjalnego posiedzenia rządu, poświęconego przygotowaniom na wypadek załamania się negocjacji z Brukselą. Szczegóły jego prezentacji opisały w piątek dzienniki "The Times" i "Financial Times".

Szef banku centralnego - który we wtorek przedłużył swoją kadencję o siedem miesięcy, do stycznia 2020 roku, co ma zagwarantować stabilność rynków wokół daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - ostrzegł ministrów, że rosnące koszty kredytu hipotetycznego mogą doprowadzić do kryzysu na rynku mieszkaniowym. Jego zdaniem, ceny domów mogą spaść nawet o jedną trzecią.

Jak ujawnił, Bank of England przeprowadził testy badające możliwe reakcje rynków i uznał, że banki byłyby w stanie poradzić sobie nawet z najgorszym scenariuszem, nie doprowadzając do załamania się systemu finansowego, ale zastrzegł, że konsekwencje byłyby i tak bardzo poważne.

Zdaniem Carneya, w razie wyjścia z UE bez umowy ministrowie powinni się również liczyć ze znacznym wzrostem inflacji i stopy bezrobocia, a możliwe byłoby także - pierwszy raz od 1994 roku - zjawisko emigracji netto, tzn. że więcej ludzi wyjedzie z Wielkiej Brytanii niż do niej przyjedzie.

Kanadyjczyk zaznaczył przy tym, że bank centralny nie będzie mógł próbować ograniczyć kryzysu przez podniesienie stóp procentowych - jak zrobił po referendum z 2016 roku - ze względu na zmiany strukturalne w gospodarce.

Carney, który wielokrotnie był krytykowany za nadmierny pesymizm w sprawie Brexitu, pochwalił jednocześnie proponowany przez premier Theresę May i atakowany przez eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej tzw. plan z Chequers, zakładający porozumienie z Unią Europejską, oparte na bliskiej współpracy celnej oraz zachowaniu wspólnego rynku dóbr i produktów rolniczych.

Jak ocenił, taki wynik negocjacji byłby lepszy od dotychczas zakładanego przez Bank Anglii i byłby z ulgą przyjęty przez rynki finansowe, co miałoby pozytywny wpływ na brytyjską gospodarkę.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank Anglii: brak porozumienia ws. Brexitu spowoduje tąpnięcie