Bank Anglii: brexit bez umowy gorszy niż kryzys 2008 roku

opublikowano: 28-11-2018, 18:56

Bank Anglii ostrzegł, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy może spowodować głęboką recesję o gorszych skutkach dla brytyjskiej gospodarki od spowodowanych przez kryzys finansowy 2008 roku, pisze The Guardian.

Bank Anglii nie ma wątpliwości, że brak porozumienia z Brukselą w sprawie okresu przejściowego i nowych relacji handlowych spowoduje natychmiastowy krach gospodarczy. Prognozuje, że PKB Wielkiej Brytanii może spaść nawet o 8 proc. w przyszłym roku, co oznacza głębszą recesję od tej, która nastąpiła w wyniku kryzysu finansowego. Katastroficzny scenariusz przewiduje spadek cen domów o 30 proc. i wzrost stopy bezrobocia z obecnych 4,1 proc. do 7,5 proc. Bank Anglii stanie także przed koniecznością podwyższenia stóp procentowych z powodu wzrostu inflacji do 6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Guardian

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu