Bank Anglii luzuje obostrzenia związane z dywidendami banków

opublikowano: 10-12-2020, 19:48

Bank Anglii (BOE) zdecydował o poluzowaniu regulacji związanych z wypłatą dywidend przez tamtejsze banki, a które były następstwem kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa, donosi Reuters.

Bank Anglii (BOE)
Bank Anglii (BOE)
fot. REUTERS/Hannah McKay /Forum

Bank centralny stwierdził, że brytyjscy pożyczkodawcy wydają się być wystarczająco dokapitalizowani i relatywnie odporni na skutki kryzysu i dlatego mogą wznowić wypłacanie niektórych dywidend i premii.

Urząd Regulacji Ostrożnościowych ocenia, że przedłużenie wyjątkowych i zapobiegawczych działań podjętych w marcu nie jest konieczne i że banki mogą wznowić niektóre wypłaty, jeśli ich zarządy zdecydują się to zrobić – stwierdził BOE.

W marcu 2020 r. BOE nakazał siedmiu największym brytyjskim pożyczkodawcom, aby zawiesili dywidendy i wykup akcji do końca 2020 r., a także anulowali wypłaty wszelkich niewykorzystanych dywidend za 2019 r.

Zgodnie z limitem, dywidendy nie powinny przekraczać 0,2 proc. aktywów banku ważonych ryzykiem na koniec 2020 r. lub 25 proc. łącznych zysków w latach 2019 i 2020, po odjęciu wcześniejszych wypłat dla akcjonariuszy w tym okresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane