Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 25 pb

LG Petro Bank Spółka Akcyjna
opublikowano: 05-04-2001, 13:02

LONDYN (Reuters) - Zgodnie z oczekiwaniami analityków na czwartkowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej Banku Anglii obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Główna stopa repo została obniżona do 5,5 procent z 5,75 procent w marcu. Jest to druga obniżka stóp procentowych w tym roku.

Na 30 analityków ankietowanych przez agencję Reutera 18 spodziewało się redukcji stóp o ćwierć punkta procentowego.

Bank zdecydował się na obniżkę stóp, ponieważ ostatnie dane makroekonomiczne szególnie z sektora wytwórczego zaczynają wyraźnie wskazywać, że spowolnienia w USA ma wpływ na sytuację gospodarczą w Wielkiej Brytanii.

Opublikowany w zeszłym tygodniu przez instytut badawczy MORI wskaźnik optymizmu wśród brytyjskich przedsiębiorców spadł do najniższego poziomu od dwóch lat.

Zdaniem większości analityków była to reakcja na pogarszającą się sytuację na londyńskiej giełdzie, gdzie tylko w tym tygodniu indeks FTSE 100 stracił kolejne trzy procent.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie Chartered Institute of Purchasing and Supply poinformował, że wskaźnik koniunktury w przemyśle wytwórczym spadł do najniższego poziomu od lutego 1999 roku.

Równocześnie inflacja nadal utrzymuje się na poziomie 1,9 procent, czyli poniżej wyznaczonego przez ministerstwo finansów celu 2,5 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LG Petro Bank Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 25 pb