Bank Anglii podwyższy stopy co najmniej raz w tym roku

opublikowano: 17-05-2018, 12:04
aktualizacja: 17-05-2018, 12:07

Wolniejszy od oczekiwań wzrost PKB w tym roku nie powstrzyma Banku Anglii przed przynajmniej jednym podwyższeniem stóp procentowych, wynika z sondażu wśród ekonomistów przeprowadzonego przez agencję Bloomberg.

Wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii ma zwolnić w tym roku do 1,4 proc. (mediana)  z 1,8 proc. odnotowanych w 2017 r. To nieco mniej niż prognozowane wcześniej 1,5 proc. 

Mark Carney, gubernator Banku Anglii
Zobacz więcej

Mark Carney, gubernator Banku Anglii Bloomberg

Prawie 60 procent z pytanych ekonomistów zakłada, że do zaostrzenia polityki monetarnej dojdzie w trakcie sierpniowego posiedzenia gremium odpowiedzialnego za politykę stóp procentowych.

Brytyjska gospodarka prawie zatrzymała się w pierwszym kwartale, w czym duży udział miały niekorzystne warunki atmosferyczne (śnieżyce i silne wiatry) oraz spadek wydatków konsumenckich. 

Stojący na czele Banku Anglii (BoE) Mark Carney powiedział, że wzrost prawdopodobnie poprawi się po spadku w pierwszym kwartale, a polityka będzie nadal wymagać zaostrzenia w nadchodzących latach, aby utrzymać inflację pod kontrolą.

Obecnie ekonomiści prognozują, że w tym kwartale produkcja wzrośnie o 0,4 proc. i nadal będzie utrzymywać się w tym tempie do końca przyszłego roku. 

Opublikowany w środę raport BeE pokazał, że plany inwestycyjne pozostają „skromne” i wskazuje, że nastąpiło "wyraźne" spowolnienie sprzedaży detalicznej.

Wydatki konsumenckie mają także słabnąć bardziej, niż przewidywali wcześniej ekonomiści, a wzrost eksportu w tym roku wyhamować ma do 2,5 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu