Bank Anglii traci wiarygodność

WST, Bloomberg
opublikowano: 24-07-2019, 20:50

Zdaniem analityków Bank of America Merrill Lynch, prognozy Banku Anglii (BOE) tracą wiarygodność zarówno na rynku publicznym, jak i na pozostałych segmentach.

Amerykańska instytucja podkreśla, że prawie połowa brytyjskiego społeczeństwa nie ma pojęcia, gdzie w ciągu najbliższych pięciu lat znajdzie się rekordowo wysoka inflacja. Inwestorzy obawiają się, że kolejnym krokiem BOE będzie obniżka stóp, chociaż prognozy banku wskazują na potrzebę podwyżek w ciągu najbliższych kilku lat.

Analitycy wskazują, że gospodarstwa domowe mają tendencję do oparcia swoich oczekiwań odnośnie  inflacji na jej bieżącym tempie, również biorąc pod uwagę ceny produktów codziennego użytku, takich jak żywność i benzyna. Do 2016 r. ten pogląd na inflację w dużej mierze zbiegał się z prognozami BOE. Jednak po przyspieszeniu inflacji po referendum w sprawie brexitu w 2016 r. te dwa poglądy znacznie się rozeszły. Społeczeństwo oczekiwało, że inflacja pozostanie na wysokim poziomie, podczas gdy BOE przewidywał, że spowolni.

Od referendum z 2016 r. BOE oparł swoje prognozy inflacyjne na 100 proc. prawdopodobieństwie zawarcia umowy brexitowej. Rynki zakładają natomiast znaczącą możliwość nieuporządkowanego brexitu, co prowadzi do rozbieżnych perspektyw odnośnie kosztów finansowania zewnętrznego.

BOE prognozuje, że inflacja wzrośnie powyżej  2 proc. celu na dwa lata, aby utrzymać stopy na niskim poziomie, podnosząc je dwukrotnie w ciągu ostatnich szesnastu kwartałów. Zdaniem BofA doprowadziło to do szczególnie trudnych problemów komunikacyjnych dla BOE i może prowadzić do bardziej niestabilnej polityki pieniężnej.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy