Bank BPH: Inflacja będzie spadać

Bank BPH
opublikowano: 15-02-2010, 15:49

Wstępne dane GUS za styczeń pokazały wzrost inflacji do 3.6%r/r (0.5%m/m) z 3.5%r/r w grudniu, lekko powyżej konsensusu rynkowego i naszej prognozy na poziomie 3.5%r/r. Zaprezentowane dziś dane mogą ulec zmianie po dokonaniu corocznej zmiany systemu wag w przyszłym miesiącu, a  GUS opublikował dziś dynamiki cen tylko dla wybranych kategorii towarów i  usług.

Jednym  z czynników odpowiedzialnych za wyższą niż prognozowaliśmy inflację był mniejszy od zakładanego spadek m/m cen odzieży i obuwia, prawdopodobnie związany  z  nasileniem  zimy, co pozwoliło sprzedawcom na mniejsze obniżki cen towarów oferowanych na wyprzedaży.  Wyższa niż zakładaliśmy inflacja to również efekt wzrostu w ujęciu m/m cen w kategorii rekreacja i kultura, jak podaje   GUS,  związanego  ze  wzrostem  cen  usług  w  zakresie  turystyki zorganizowanej,  pomimo  –  zgodnie  z  oczekiwaniami -  spadku cen sprzętu audiowizualnego i fotograficznego.

Jednocześnie,  zgodnie  z  oczekiwaniami,  styczeń przyniósł spadek rocznej dynamiki  cen  żywności  (do 3.0%r/r z 3.4%r/r w grudniu) i cen użytkowania mieszkania  i  nośników  energii  (4.5%r/r  z 5.7%r/r), w skali nawet nieco większej  niż oczekiwaliśmy. Roczne tempo wzrostu cen transportu, zgodnie z oczekiwaniami,  wzrosło  z  uwagi  na  podwyżki  cen  paliw  i niską bazę z ubiegłego roku (do 10.9%r/r z 7.2%r/r w ubiegłym miesiącu).

Wnioski:
Spodziewamy  się,  że  kolejne  miesiące  powinny już przynieść zdecydowany spadek  inflacji.  Prognozujemy,  że  inflacja  spadnie  do  poziomu celu w okolicy   marca-kwietnia  i  poniżej  poziomu  2.0%  w  późnych  miesiącach wakacyjnych.  Jednym  z  motorów  obniżenia  inflacji  będzie  m.in. dalsze wyhamowanie  dynamiki  cen żywności, za sprawą mocniejszego złotego i braku presji  na  wzrost  cen  w  skali globalnej. Dodatkowo, od lutego wkład cen transportu w inflację wyraźnie spadnie, bo efekt niskiej bazy w cenach ropy na  światowych  rynkach  i  jego  przełożenie na ceny paliw, który windował inflację   w   ostatnich   miesiącach,  będzie  się  stopniowo  zmniejszać.

Prognozujemy,  że inflacja odbije na przełomie Q3’10 i Q4’10 i ustabilizuje się w okolicy celu inflacyjnego na koniec roku.

Dzisiejszy  wysoki  odczyt  inflacji  nie  będzie miał wpływu na najbliższą decyzję  RPP  z  uwagi  na  oczekiwania  o  zdecydowanym  spadku inflacji w nadchodzących  miesiącach.  Spodziewamy się, że z uwagi na niepewność co do trwałości  obserwowanego ożywienia gospodarczego i nadal trudną sytuację na krajowym  rynku  pracy, RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian na lutowym posiedzeniu.

Maja Goettig
Główny Ekonomista

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank BPH

Polecane