Bank BPH liczy na utrzymanie wskaźników efektywności z I kwartału

opublikowano: 10-05-2007, 16:59

Bank BPH spodziewa się, że w kolejnych kwartałach uda mu się utrzymać wskaźnik koszty/dochody na poziomie poniżej 50% i dwucyfrowy wzrost wskaźnika zwrotu na kapitale (ROE), powiedział Agencji ISB prezes zarządu, Józef Wancer.

Bank wypracował w I kw. tego roku rekordowe wyniki: zysk brutto wyniósł 591 mln zł, a zysk netto 463 mln zł, co w obu przypadkach oznacza wzrost o 63% w porównaniu z I kw. 2006 r.

"Odnieśliśmy sukces w pierwszym kwartale. To był najlepszy kwartał w historii banku. Nawet gdyby odjąć zysk brutto w wysokości 178 mln zł ze sprzedaży CU PTE, wynik i tak byłby rekordowy" - powiedział podczas konferencji Józef Wancer.

Wskaźnik koszty/dochody Banku BPH zmniejszył się do 45,7% w I kw. tj. o 2,8 pkt. proc. rok do roku.

"Od sześciu kwartałów ten wskaźnik ulega poprawie. Nie przewiduję jakiś drastycznych zmian w biznesie banku w najbliższych kwartałach i nie widzę powodów, aby ten wskaźnik nie był utrzymany na poziomie poniżej 50%" - powiedział Wancer.

Przychody BPH wzrosły w I kw. do 881 mln zł, tj o 4% licząc rok do roku, a koszty działania i koszty ogólnego zarządu wzrosły o 0,4% do 408,43 mln zł.

Prezes powiedział, że bank chce także utrzymać dwucyfrowy wzrost ROE brutto, które wyniosło 34% na koniec I kw. tego roku i było o 11,7 pkt. proc. wyższe, niż rok wcześniej.

"Chcemy utrzymywać zyskowność przy zwiększaniu przychodów. Nie ma żadnych przesłanek dla których kapitał banku miałby się zmieniać" - uważa Wancer. Współczynnik wypłacalności Banku BPH wyniósł 12,05% na koniec marca wobec 12,09 rok wcześniej. ISB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Bank BPH liczy na utrzymanie wskaźników efektywności z I kwartału