Bank BPH z dużą rezerwą

ET
26-02-2010, 00:00

Bank pokazał słabe wyniki. Na dobre przyjdzie poczekać może

Bank pokazał słabe wyniki. Na dobre przyjdzie poczekać może

nawet do przyszłego roku.

W gruncie rzeczy można się było tego spodziewać. Przecież już dość dawno i Kredyt Bank, i Citi Handlowy, i Getin informowały o problemach z kredytami konsumenckimi i robiły rezerwy na ten cel. Zatem prędzej czy później musiał się objawić w portfelu Banku BPH, a przede wszystkim GE Money Banku, mocno skoncentrowanym na rynku consumer finance. Stało się to w IV kwartale 2009 r. Bank (już połączony) utworzył aż 286 mln zł rezerw na kredyty detaliczne, z tego trzy czwarte przypadło na kredyty konsumpcyjne. Znacząco wzrósł też odsetek straconych. O ile na koniec 2008 r. wynosił 5 proc., to z rok później już 8,3 proc.

Odpisy mocno zaciążyły na wyniku IV kwartału i bank miał 33 mln zł straty. W całym roku wyszedł na plus wielkości 47 mln zł.

Piotr Palenik, analityk ING Securities nie kryje zaskoczenia tak wysokimi rezerwami.

— Przez pierwsze trzy kwartały rezerwy były spore, ale nie rosły gwałtownie. Wyniki z III kwartału nie sugerowały, że portfel tak bardzo się popsuje. Sam bank jeszcze do niedawna nie dawał do zrozumienia, że IV kwartał wypadnie tak słabo — mówi Piotr Palenik.

Kładzie to na karb dopiero co przeprowadzonej fuzji, kiedy Bank BPH solidnie wyczyścił księgi. Analityk ING nie spodziewa się, żeby w kolejnych kwartałach pojawiły się już tak duże odpisy. Ale też nie ma specjalnych oczekiwań co do wyników banku w tym roku.

— Fuzja potrwa przez najbliższe kilka miesięcy. Sam prezes Józef Wancer przyznaje, że bank nie nastawia się w tym czasie na ekspansję. Zatem na wyniki poczekamy pewnie do drugiego półrocza — mówi Piotr Palenik.

Michał Sobolewski z IDMSA uważa nawet, że dobre wiadomości pojawią się dopiero w przyszłym roku.

— Jeśli sprzedaż ruszy w II połowie tego roku, to przychody zobaczymy na początku 2011 r. — mówi Michał Sobolewski.

Warto też pamiętać, że za kilka miesięcy zmieni się prezes banku. Zanim następca Józefa Wancera wdroży się do pracy, upłynie trochę czasu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank BPH z dużą rezerwą