Bank centralny Chin nie śpieszy się z luzowaniem

opublikowano: 24-09-2019, 07:50

Yi Gang, szef Ludowego Banku Chin zasygnalizował, że nie będzie śpieszył się z luzowaniem polityki monetarnej, jak inne banki centralne, bo jest dość innych opcji stymulowania wzrostu, informuje Reuters.

Yi Gang powiedział, że jest duża przestrzeń dla polityki makroekonomiczne, szczególnie na frontach fiskalnym i monetarnym.

YI Gang, wicegubernator Ludowego Banku Chin
YI Gang, wicegubernator Ludowego Banku Chin
Bloomberg

- Ale nie śpieszymy się, aby podejmować działania podobne do banków centralnych innych krajów, jak cięcia stóp procentowych, czy ilościowe luzowanie – podkreślił.

W piątek Chiny obniżyły benchmarkową nową stopę pożyczek rocznych drugi miesiąc z rzędu. Zmiana była jednak dużo mniejsza w porównaniu z luzowaniem dokonanym przez Fed, czy Europejski Bank Centralny, podkreśla Reuters. 

Yi zaznaczył, że władze banku centralnego Chin chcą utrzymać „normalną” politykę monetarną tak długo, jak będzie to możliwe.

Ning Jizhe, wiceszef instytucji planującej rządu Chin powiedział dziennikarzom, że Chiny zwiększą wysiłki mające ustabilizować wzrost gospodarczy. Przewidywane jest przyspieszenie projektów budowlanych, a także złagodzenie restrykcji dla zakupów samochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane