Bank centralny Chin obniżył stopę repo pierwszy raz od 5 lat

opublikowano: 18-11-2019, 06:59

Ludowy Bank Chin obniżył koszt krótkoterminowych operacji otwartego rynku po raz pierwszy od października 2015 roku. Ma to poprawić nastroje po serii słabych danych makro.

Bank centralny Chin obniżył w poniedziałek stopę 7-dniowych operacji repo z 2,55 proc. do 2,5 proc. Dodatkowo wpompował przez operacje otwartego rynku 180 mld juanów w system finansowy w celu zwiększenia jego płynności.

Zobacz więcej

Ludowy Bank Chin (PBOC)

ARC

W reakcji na działania banku centralnego rentowność obligacji 10-letnich Chin spadła o 4 pkt.  bazowe do 3,2 proc. i jest najniższa od miesiąca. Poprawiły się nastroje na giełdzie w Szanghaju, gdzie główny indeks wyszedł z obszaru spadku i rośnie o 0,2 proc.

Niewielkie obniżenie przez bank centralny kosztu płaconego za pożyczanie od niego pieniędzy odebrano jako sygnał kontynuacji ograniczonej stymulacji. Ekonomiści zwracają jednak uwagę na raport Ludowego Banku Chin z soboty, w którym zwraca on uwagę na ryzyko spowolnienia wzrostu, ale jednocześnie ostrzega przed wzrostem inflacji, podkreślając niewielką przestrzeń reakcji przez politykę monetarną.

- Chodzi bardziej o psychologiczny komunikat, a częściowo o obniżenie krzywej rentowności. Realny wpływ na rynek jest ograniczony – skomentował Zhou Hao z Commerzbanku. – Cięcie utwierdza postawę wspierania gospodarki, ale bankowi centralnemu trudno jest w tym roku dokonać dużego luzowania – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu