Bank centralny Chin pierwszy raz wypowiedział się o Evergrande

opublikowano: 15-10-2021, 12:28

Ludowy Bank Chin przerwał ciszę na temat kłopotów ze spłatą olbrzymiego długu drugiego chińskiego dewelopera. Ogłosił, że zagrożenie wynikające z problemów Evergrande dla systemu finansowego da się kontrolować i nie ma niebezpieczeństwa jego rozprzestrzenienia.

Zou Lan, szef działu rynków finansowych w banku centralnym Chin powiedział podczas piątkowego briefingu prasowego, że władze krajowe i lokalne pracują nad rozwiązaniem sytuacji dotyczącej Evergrande w oparciu o zasady rynkowe i prawne.

- W ostatnich latach ta spółka niewłaściwie zarządzała swoim biznesem i nie prowadziła rzetelnej działalności w sytuacji zmieniających się warunków rynkowych – powiedział Zou o Evergrande. – Zamiast tego wolała bezmyślnie zwiększać swoją działalność i ją dywersyfikować – dodał.

Poinformował, że bank centralny poprosił banki, aby utrzymały „stabilne i uporządkowane” kredytowanie sektora nieruchomości, a firmy z rynku nieruchomości i ich akcjonariuszy wezwał do wypełniania swoich zobowiązań wynikających z zaciągniętego długu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane