Bank centralny Chin wzywa do zniesienia ograniczeń urodzeń i promocji oszczędności

opublikowano: 15-04-2021, 08:32

Chiny powinny znieść wszystkie ograniczenia i zachęcić rodziny do posiadania większej ilości dzieci, bo starzenie się społeczeństwa następuje szybciej niż w krajach rozwiniętych, apelują eksperci pracujący dla banku centralnego Chin.

W opublikowanym przez Ludowy Bank Chin dokumencie znalazło się także wezwanie do położenia większego nacisku na inwestycje i oszczędności. Jego autorzy podkreślają konieczność zahamowania szybkiego spadku stopy oszczędności w celu zmniejszenia obciążenia wynikającego z konieczności wsparcia osób starszych. Przekonują, że Chiny nie powinny iść drogą rozwiniętych gospodarek, preferujących niskie oszczędności, argumentując, że „konsumpcja nigdy nie była źródłem wzrostu”. Opowiedzieli się za inwestycjami w regionach kraju położonych na środkowym zachodzie, a także w innych gospodarkach rozwijających się w celu skorzystania z ich siły roboczej.

Siła robocza będzie zmniejszała się w Chinach o 0,5 proc. rocznie w okresie od 2020 do 2025 roku. W 2050 roku będzie o 15,2 proc. mniejsza niż w 2019 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Chiny muszą uznać, że sytuacja demograficzna się zmieniła – wezwali badacze.

Szybkie starzenie się populacji Chin skłoniło rząd do złagodzenia „polityki jednego dziecka” w 2013 roku. Od 2016 roku pozwolono na posiadano dwójki dzieci, ale nie zahamowało to spadku stopy urodzeń, która w 2019 roku wynosiła 10,48 na 1 tys. mieszkańców i była najniższa od 1949 roku. W USA wynosiła w tym samym czasie 11,4.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane