Bank centralny osłabił europejskie indeksy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-03-2007, 00:00

W połowie poniedziałkowych notowań na europejskich giełdach doszło do załamania tendencji wzrostowej. Jedną z przyczyn zmiany trendu był komunikat Europejskiego Banku Centralnego (ECB), który zasugerował kolejne podwyżki stóp procentowych w Eurolandzie. Poranne wzrosty wspierane były doniesieniami z Azji, gdzie dużym powodzeniem cieszyły się papiery największych eksporterów po bardzo dobrych danych makro z japońskiej gospodarki i osłabieniu jena. Wzrostom pomagały także spekulacje o fuzjach i przejęciach.

Uwagę inwestorów przykuwał sektor farmaceutyczny. Fundusz Kolberg Kravis Roberts zaoferował 18,8 mld USD za brytyjską sieć apteczną Alliance Boots. Kurs przejmowanej firmy wzrósł do najwyższego od ośmiu lat poziomu. Najmocniej od ośmiu miesięcy rosły akcje firmy chemicznej Akzo Nobel. Zgodziła się ona za 11 mld EUR sprzedać swój dział Organon BioSciences niemieckiej firmie Schering-Plough. Wzięciem cieszyły się również akcje brytyjskiej firmy Smith & Nephew. Lider wśród europejskich producentów implantów stawu kolanowego zgodził się kupić szwajcarski Plus Orthopedics za 1,086 mld mld CHF.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy