Bank Handlowy: czy ceny paliw zaważą na inflacji?

opublikowano: 05-04-2002, 10:06

Dzisiaj GUS opublikuje dane na temat cen żywności w II połowie marca, co już powinno dać pewne spojrzenie na marcowy poziom inflacji. Po wzroście o 0,3% w pierwszych 15 dniach zeszłego miesiąca oczekujemy, iż druga polowa miesiąca przyniesie wzrost cen o kolejne 0,3%, głównie za sprawą sezonowego wzrostu cen warzyw i owoców. Pomimo, iż w marcu ceny żywności będą wyższe niż w roku ubiegłym (kiedy to wzrosły o 0,5%) nie widzimy z tego powodu ryzyka wzrostu inflacji. Jesteśmy jednak zaniepokojeni obecną sytuacja na rynku paliw. Zauważmy, że od początku marca ceny paliw systematycznie rosną. Według naszych wyliczeń od początku marca wzrosły już one o 5% w orównaniu ze spadkiem o 3,4% w roku ubiegłym. Ponieważ jednak udział cen paliw w koszyku inflacyjnym wynosi jedynie 3,5% ich wzrost nie powinien mieć większego wpływu na poziom marcowej inflacji. Tak, czy inaczej oczekujemy, że w marcu inflacja utrzyma się na lutowym poziomie (3,5% r/r).

Tymczasem Ministerstwo Finansów szacuje iż wzrośnie ona jedynie do 3,3-3,4% r/r. Jeśli jednak ceny ropy będą dalej wzrastać wówczas nie wykluczamy możliwości zmiany naszej dotychczasowej prognozy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Bank Handlowy: czy ceny paliw zaważą na inflacji?