Bank Japonii szykuje obniżkę celu inflacyjnego

opublikowano: 16-01-2019, 06:58

Bank Japonii (BoJ) jest niemal pewny, że obniży swoje prognozy inflacyjne na rok fiskalny rozpoczynający się w kwietniu, biorąc pod uwagę gwałtowny spadek cen ropy naftowej,

 Wpłynie na to  tez decyzja rządu, aby edukacja przedszkolna była bezpłatna. W efekcie, należy oczekiwać, że podczas kolejnego posiedzenia władz BoJ zaplanowanego na 23 stycznia dojdzie do korekty dotychczasowej projekcji inflacyjnej, twierdzą osoby związane ze sprawą.

Zobacz więcej

Haruhiko Kuroda, szef BoJ

Bloomberg

Nic nie wskazuje na to, że polityka pieniężna ulegnie zmianie podczas posiedzenia, ponieważ presja ta jest postrzegana jako tymczasowa i nie zmienia obrazu inflacji bazowej.

Obecna prognoza BoJ odnośnie inflacji zakłada jej średni poziom na 1,4 proc. w przyszłym roku fiskalnym. Wartość ta jest oceniana przez ekonomistów za zbyt optymistyczną. Ceny ropy naftowej spadły o około 20 procent od ostatniego raportu kwartalnego BoJ z października.

Japoński rząd szacuje w swoich prognozach gospodarczych, że bezpłatny środek w zakresie edukacji przedszkolnej obniży ogólne ceny konsumpcyjne o 0,3 punktu procentowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu