Bank Japonii zmniejszył zakupy obligacji

opublikowano: 20-09-2019, 07:55

Bank Japonii po raz pierwszy od trzech lat zredukował zakupy obligacji w trzech zakresach zapadalności. Chce osiągnąć bardziej stromą krzywą rentowności, a także nie chce ich dalszego spadku.

Bank Japonii zmniejszył zakupy obligacji o 50 mld JPY (463 mln USD). Po raz pierwszy od 2016 roku, kiedy wprowadził kontrolę krzywej rentowności, ograniczył je dla trzech okresów zapadalności obligacji. Bank centralny Japonii nasilił walkę ze spadkiem rentowności po tym jak globalna ucieczka od ryzyka spowodowała, że rentowność obligacji 10-letnich Japonii przełamała dolną granicę docelowego zakresu i zeszła do rekordowych minus 0,3 proc. Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda mówił w czwartek, że bank centralny nie pozwoli na dłuższy spadek rentowności i chciałby większej stromizny krzywej rentowności.

- Redukcja zakupów zaraz po wypowiedzi Kurody (…) wywołuje silne wrażenie, że Bank Japonii jest gotów działać nawet jeśli rynki tego nie oczekują - powiedział Takenobu Nakashima, strateg rynku stóp w Nomura Securities w Tokio.

Reakcją na piątkowe działania Banku Japonii jest wzrost rentowności obligacji 10-letnich o 2 pkt. bazowe do 0,205 proc. Rentowność obligacji 20-letnich wzrosła o 3 pkt. bazowe, a 30-letnich o 4 pkt. bazowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy