Bank Korei spodziewa się głębszej dekoniunktury

opublikowano: 08-10-2019, 10:50

Prezes Banku Korei Lee Ju-yeol ostrzegł przed głębszym pogorszeniem się kondycji gospodarki tamtego kraju. W przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie władz monetarnych odnośnie poziomu stóp procentowych.

Pomimo wcześniejszych sygnałów, że spowolnienie światowego popytu na technologię może mieć ograniczony charakter, Lee stwierdził, że nie ma już takiej pewności, że gospodarka zrealizuje zakładany przez bank centralny cel wzrostowy na 2020 r. na poziomie 2,5 proc. Już w zeszłym miesiącu Lee sugerował, że globalne spowolnienie i ochłodzenie popytu na technologie utrudnią  osiągnięcie w tym roku dynamiki wzrostu PKB rzędu 2,2 proc.

Większość ekonomistów oczekuje, że bank jeśli nie w październiku, to w przyszłym roku obniży stopy procentowe, po tym, jak pod koniec sierpnia zdecydował utrzymać je na dotychczasowym poziomie. 

Wypowiedzi szefa banku centralnego sugerują, że bez względu na to, co BOK zrobi na kolejnych spotkaniach, bank będzie musiał trzymać się nastawienia akomodacyjnego przez dłuższy czas.

Chociaż Lee okazał mniejszą pewność odnośnie prognoz BOK, powiedział, że nie spodziewa się spowolnienia wzrostu poniżej poziomu 2 proc. w tym roku, co przewiduje część ekonomistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane