Bank Millennium planuje wzrost w kredytach konsumpcyjnych o 25-30 proc.

ISB
13-02-2009, 14:49

Bank Millennium w nowej strategii na lata 2009-2010 skupi się na wzroście wolumenu kredytów konsumpcyjnych o 25-30% r/r , a także sprzedaży krzyżowej, poinformowali przedstawiciele banku w piątek. Millennium zamierza także pozyskać 150 tys. nowych klientów.

"Oczekujemy przyrostu 150 tys. aktywnych klientów rocznie przez następne dwa lata" - powiedział członek zarządu Fernando Bicho podczas konferencji prasowej.

Na koniec 2008 r. bank miał 1,1 mln aktywnych klientów detalicznych, co przekładało się na 7,1% udział w rynku depozytów "Jest to historyczne osiągnięcie dla banku, które czyni nas piątym największych bankiem w Polsce pod względem depozytów detalicznych. Chcemy być podstawowym bankiem dla naszych klientów" - dodał Bicho.

Natomiast depozyty ogółem wyniosły na koniec 2008 r. 31,8 mld zł, co oznaczało wzrost o 46% r/r. Kredyty ogółem odpowiednio wyniosły 33,7 mld zł (wzrost o 53% r/r).

Według nowej strategii banku, która będzie się koncentrować na umacnianiu bankowości detalicznej, wskaźnik cross-sellingu ma wynieść 3,5 w 2010 r. Jednocześnie bank będzie się starał utrzymać wolumen kredytów hipotecznych.

Przedstawiciele banku poinformowali również, że w obszarze korporacyjnym skupią się na segmencie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie oczekują wzrostu kredytów o 10-15%.

Do priorytetów na kolejne lata przedstawiciele banku zaliczyli również wdrożenie bardziej konserwatywnych zasad zarządzania ryzykiem i oszczędniejsze zarządzanie kosztami.

Z 200 mln zł oszczędności, które bank zamierza osiągnąć poprzez redukcję kosztów do 2010 r., 101 mln zł jest zaplanowane na bieżący rok. Bank przeznaczy 51 mln zł na redukcję kosztów osobowych, przy czym prezes banku Bogusław Kott zaznaczył, że bank nie planuje na razie zwolnień grupowych. "Do zwolnień jeszcze nie doszliśmy i mam nadzieje, że nie dojdziemy" - dodał.

Obecnie bank zatrudnia ponad 7 tys. osób. Według Kotta, konieczne będzie dostosowanie liczby pracowników do nowych poziomów produkcji. "Przede wszystkim będziemy się starali ochronić sprzedaż" - dodał.

Kolejne 44 mln zł bank zaoszczędzi na redukcji kosztów administracyjnych poprzez ograniczenie wydatków na IT i telekomunikację oraz marketing. Bank będzie się starał renegocjować koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, a także zoptymalizuje koszty biurowe. Spadną również koszty osobowe związane z kosztami podróży.

Zarząd planuje zaoszczędzić kolejne 6 mln zł w 2009 r. poprzez uproszczenie struktury organizacyjnej, w tym redukcję warstw w organizacji i scalania małych jednostek.

Narastająco w I-IV kw. 2008 roku bank miał 413,41 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 461,60 mln zł zysku rok wcześniej. (ISB)

op/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Bank Millennium planuje wzrost w kredytach konsumpcyjnych o 25-30 proc.