Bank Millennium: Sprzedaż kredytów hipotecznych w drugim półroczu taka jak w pierwszym

PAP
opublikowano: 27-11-2008, 20:06

Bank Millennium pomimo wycofania z oferty walutowych kredytów hipotecznych, podtrzymuje, że sprzedaż kredytów hipotecznych w II połowie roku będzie zbliżona do wyników z I półrocza, kiedy sprzedano ich za 3,1 mld zł - poinformowała PAP Agnieszka Nachyła z Banku Millennium.

"Mimo wprowadzenia bardziej ostrożnościowej polityki kredytowej i podjęcia decyzji o wycofaniu z oferty kredytów walutowych, całkowita sprzedaż kredytów w II połowie tego roku powinna osiągnąć poziom zbliżony do wyniku I półrocza" - powiedziała PAP Agnieszka Nachyła, Dyrektor Departamentu Marketingu i Rozwoju Bankowości Hipotecznej w Banku Millennium.

W I połowie 2008 roku bank sprzedał kredyty hipoteczne za 3,1 mld zł. W III kwartale sprzedaż wyniosła z kolei 2 mld zł.

Bank Millennium podał w środę, że od 1 grudnia wycofa ze swojej oferty kredyty i pożyczki hipoteczne indeksowane kursem waluty obcej, w tym we frankach szwajcarskich.

"Biorąc pod uwagę skalę, nie należy się spodziewać, że ostatnie wydarzenia w sektorze bankowości hipotecznej mają charakter chwilowych zawirowań. Decyzja banku o wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych w walutach obcych nie jest tymczasowa" - powiedziała Nachyła.

Dyrektor poinformowała, że po tych zmianach bank w 2009 roku skoncentruje się na rozwoju oferty kredytów hipotecznych w złotych.

"Niezależnie od formalnej decyzji o wycofaniu z oferty kredytów walutowych, w 2009 roku z pewnością opieralibyśmy naszą strategię na kredytach złotowych" - powiedziała Nachyła.

"Oferta kredytów hipotecznych Millennium w złotych będzie konkurencyjna. Należy jednak podkreślić, że strategia nie będzie opierała się na obniżaniu marż. Koszt finansowania akcji kredytowej w 2009 roku będzie nadal wysoki, do czego przyczynia się choćby ogromna konkurencja na rynku depozytów. Spodziewamy się więc, że marże kredytów w złotych wzrosną i z pewnością nie powrócą do poziomu poniżej 1 proc. z ostatnich lat" - dodała.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Portfel kredytów hipotecznych Banku Millennium na koniec września 2008 roku wynosił 17,3 mld zł, czyli był o 40 proc. większy niż rok wcześniej. Udział kredytów walutowych w portfelu wynosił 80 proc.

Dyrektor poinformowała, że w październiku kredyty indeksowane kursem franka szwajcarskiego stanowiły 84 proc. wszystkich kredytów hipotecznych udzielonych przez bank. W listopadzie, w wyniku ograniczeń wprowadzonych do oferty kredytów we frankach, doszło do odwrócenia tej tendencji i bank udziela więcej kredytów złotowych niż walutowych.

Zgodnie z wcześniejszymi planami, Millennium chce w 2009 roku mieć 12 proc. udział w rynku kredytów hipotecznych. Dyrektor poinformowała, że bank weryfikuje swoje cele średniookresowe.

"Zamierzamy kontynuować strategię wzrostu i utrzymać pozycję jednego z liderów na rynku kredytów hipotecznych. Dziś mamy drugi największy w Polsce portfel kredytów hipotecznych, z udziałem w rynku 11,3 proc." - powiedziała Nachyła.

"Warto podkreślić, że w przyszłym roku najprawdopodobniej spadnie popyt na mieszkania, co wpłynie na spadek dynamiki akcji kredytowej całego sektora. Aktualnie weryfikujemy jednak cele średniookresowe na kolejne lata, co jest konieczne przy tak szybko zmieniających się założeniach makroekonomicznych" - dodała.

Pod koniec III kwartału LTV dla całego portfela kredytów hipotecznych banku wynosił 71,5 proc., podczas gdy dla nowych kredytów był niższy i wynosił 67,2 proc.

Obecnie maksymalny poziom finansowania nieruchomości przez Bank Millennium dla kredytów w złotych wynosi 80 proc. Dyrektor poinformowała, że bank nie planuje zmian w tym zakresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane