Bank Narodowy Białorusi otrzyma środki od UE

PAP
opublikowano: 22-12-2017, 19:40

Umowę realizacji projektu twinningowego pomiędzy Bankiem Narodowym Białorusi, Unią Europejską i Niemieckim Bankiem Federalnym podpisano w piątek w Mińsku. W projekcie, na który UE przeznaczy 1,15 mln euro, bierze udział Białoruś, Polska, Litwa i Niemcy.

Umowę „Wzmocnienie Banku Narodowego Białorusi” podpisali w siedzibie tej instytucji: szefowa unijnej delegacji w Mińsku Andrea Wiktorin, dyrektor Centrum Współpracy Technicznej Niemieckiego Banku Federalnego Martin Dinkelborg i wiceprezes Banku Narodowego Białorusi (NBRB) Siarhiej Kaleczyc. Poinformował o tym w komunikacie prasowym NBRB.

„Projekt +Twinning+ ma duże znaczenie ze względu na zastosowanie doświadczenia banków - partnerów i zapewnienie stabilności białoruskiego sytemu bankowego” – mówił w czasie uroczystego podpisania umowy Siarhiej Kaleczyc.

W projekcie, który będzie realizowany w latach 2018-2019, weźmie udział konsorcjum trzech banków unijnych: Niemiecki Bank Federalny, Narodowy Bank Polski i Bank Litwy. Jego budżet wyniesie 1,15 mln euro.

Martin Dinkelborg stwierdził, że dla banków Niemiec, Polski i Litwy „zaszczytem jest możliwość okazania wsparcia NBRB we wprowadzaniu nowoczesnych metod i procedur działania”.

Ten projekt ma pomóc NBRB "w realizacji jego podstawowych funkcji" - mówiła Andrea Wiktorin; dodała, że dzięki "podwyższeniu kwalifikacji personelu" można spodziewać się "obniżenia inflacji, zwiększenia stabilności rubla białoruskiego, wzmocnienia nadzoru bankowego i systemów płatniczych, a także zwiększenia zaufania do systemu bankowego”.

Wyjaśniła, że twinning (współpraca bliźniacza), który został wprowadzony przez UE w 1998 r. jako metoda wsparcia technicznego dla krajów starających się o wstąpienie do Wspólnoty, jest stosowany od 2004 r. także wobec państw sąsiadujących z Unią, by doskonalić ich funkcjonowanie w różnych dziedzinach.

W ramach projektu specjaliści z krajów unijnych będą pracować na Białorusi, a białoruscy bankowcy będą odbywać praktyki w bankach Polski, Litwy i Niemiec.

Na Białorusi jest to pierwszy projekt twinningowy.

W piątkowym spotkaniu wzięli udział także ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i zastępcy ambasadorów Niemiec i Litwy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu