Stratedzy Bank of America wskazują, że rosnąca obawa spowolnienia gospodarczego spowodowała największą ucieczkę inwestorów do gotówki od początku pandemii COVID-19, informuje Bloomberg.
Globalne fundusze gotówkowe zanotowały napływ prawie 143 mld USD, największy od marca 2020 roku, w tygodniu zakończonym 22 marca. W poprzednich czterech napłynęło do nich łącznie ponad 300 mld USD, wynika z danych EPFR Global, na które powołuje się Bank of America. Aktywa funduszy rynku pieniężnego wzrosły do ponad 5,1 bln USD i są najwyższe w historii. Wcześniej takie wzrosty napływu gotówki notowano kiedy Fed obniżał stopy procentowe w 2008 roku i 2020 roku, podkreśla Michael Hartnett, szef zespołu strategów Bank of America.

W jego ocenie, Fed prawdopodobnie będzie obniżał stopy bardzo agresywnie w okresie następnych 12 miesięcy. Warunkiem rozpoczęcia cięcia stóp jest jednak spadek liczby miejsc pracy w gospodarce, twierdz Hartnett. Jego zdaniem, inwestorzy powinni sprzedawać akcje po ostatniej podwyżce stóp z powodu spodziewanego negatywnego wpływu wyższego bezrobocia.
- Obecnie mamy dłuższy niż normalnie rynek niedźwiedzia, bo interwencje polityczne spowodowały, że rynek akcji nie uwzględnia w cenach dużego załamania, a największe odbicia rynku byka następują tylko po największych spadkach – napisał strateg Bank of America.