Bank of America: są oznaki, że rynek akcji osiągnął szczyt

opublikowano: 03-12-2021, 12:29

Stratedzy Bank of America (BofA) przekonują, że amerykański rynek akcji osiągnął szczyt, informuje Reuters.

Stratedzy przypominają, że oznaką szczytu jest zmniejszenie liczby handlowanych przez inwestorów spółek, wzrost zmienności oraz perspektywa podwyżek stóp procentowych. Wskazują, że te elementy występują obecnie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Tylko 5 największych spółek technologicznych odpowiada za 71 proc. z prawie 20 proc. wzrostu amerykańskiego rynku akcji. Wzrost zmienności jest wyraźnie widoczny, szczególnie w mijającym tygodniu kiedy dochodziło do mocnych ruchów indeksów w kolejnych dniach. Rośnie również przekonanie, że Fed szybciej zacznie podwyższać stopy procentowe. Umocniło się po tym jak w tym tygodniu szef banku centralnego Jerome Powell mówił podczas zeznań w Kongresie o konieczności przyspieszenia redukcji zakupów obligacji „o kilka miesięcy”, a także jednoznacznie wycofał się z twierdzenia, że wysoka inflacja jest przejściowa.

- Podwyżki stóp plus zmienność plus dywergencja często oznaczały osiągnięcie przez rynek szczytu – napisali stratedzy BofA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane