Bank of America: w przyszłym roku możliwe dalsze fuzje banków w Europie

opublikowano: 18-12-2020, 16:35

W wyniku konsolidacji sektora bankowego w 2021 roku możliwe jest powstanie europejskiego czempiona tej branży, uważa Bank of America Corp.

Europejska branża bankowa zaczęła się konsolidować od początku lipca. Wartość fuzji i przejęć wrosła w tym okresie o 27 proc. do 37 mld USD. Giorgio Cocini, szef instytucji finansowych w EMEA z Bank of America twierdzi, że należy spodziewać się kontynuacji aktywności w tym obszarze w okresie następnych 12 miesięcy.

- Jeszcze przed 2022 rokiem spodziewamy się czterech do sześciu dużych transakcji – powiedział, podkreślając, że możliwe iż będą „paneuropejskie”.

Banki w Europie nie konsolidowały się tak mocno po kryzysie finansowym 2008 roku jak działo się to w USA. To zaczęło się zmieniać.

- Czemu widzimy fuzje i przejęcia w bankowości? Wynika to z potrzeby redukcji kosztów, budowania skali i aktywnej relokacji kapitału tam, gdzie oferuje największy zwrot – powiedział Arif Vohra z Bank of America. – Instytucje finansowe są coraz aktywniejsze w analizie własnego biznesu i wyszukiwaniu słabości w portfelu – dodał.

fot. Fotolia
fot. Fotolia

Fuzjom i przejęciom sprzyja zmiana postawy regulatorów i polityków, którzy zaczęli dostrzegać potrzebę europejskiego czempiona bankowego, mogącego wspierać gospodarkę kontynentu. Bloomberg przypomina, że w ostatnich miesiącach pojawiły się doniesienia o rozmowach o połączeniu Credit Suisse Group i UBS Group. Spekulowano także o transakcji, w której uczestniczyłyby francuskie BNP Paribas i Societe Generale. We Włoszech Ministerstwo Finansów stara się sprzedać Banca Monte dei Paschi di Siena największemu w kraju UniCredit.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane