Bank Pekao: gospodarka spowalnia, koronawirus nowym zagrożeniem dla wzrostu PKB

  • PAP
opublikowano: 28-02-2020, 12:27

W 2020 r. wzrost gospodarczy powinien spowolnić do 3,4 proc. przy wolniejszym wzroście konsumpcji oraz inwestycji - ocenili analityk Adam Antoniak z banku Pekao. Dodał, że zagrożeniem dla polskiego wzrostu gospodarczego jest też epidemia koronawirusa.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w piątek, że PKB w czwartym kwartale 2019 r. wzrósł o 3,2 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 3,9 proc. rdr w trzecim kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w czwartym kwartale rdr PKB wzrósł o 3,1 proc. Z danych GUS wynika także, że inwestycje w czwartym kwartale wzrosły o 4,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 3,3 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 2,2 proc. rdr.

Antoniak wyjaśnił, że niższy niż w poprzednim kwartale wzrost gospodarczy był przede wszystkim konsekwencją wolniejszego wzrostu konsumpcji. "Spożycie gospodarstw domowych zwiększyło się o 3,3 proc. r/r, po wzroście o 3,9 proc. r/r w trzecim kwartale 2019 r., notując najniższy roczny wzrost od drugiego kwartału 2016 roku. Roczne tempo wzrostu w 2019 r. zostało zrewidowane w górę do 4,1 proc., względem wstępnego szacunku na poziomie 4,0 proc. Szacunek inwestycji został zrewidowany w dół z 7,8 proc. do 6,9 proc., jednak wyraźnie wyższy od wcześniej raportowanego okazał się pozytywny wkład wymiany handlowej z zagranicą" - wskazał.

Analityk przewiduje, że w 2020 roku wzrost gospodarczy będzie spowalniał (do 3,4 proc.) przy wolniejszym niż w 2019 r. wzroście konsumpcji oraz inwestycji. Dodał, że wybuch epidemii koronawirusa może się do tego też przyczynić.

"Rosnąca liczba zachorowań może podkopać ufność konsumentów i firm, ograniczając skłonność do konsumpcji i inwestycji" - podkreślił przedstawiciel banku Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane