Bank Pekao: możliwe jest wypracowanie dwucyfrowego wzrostu zysku netto

  • PAP
opublikowano: 07-11-2018, 11:33

Bank Pekao poprawia dochodowość oraz efektywność operacyjną przy zachowaniu konserwatywnego podejścia do ryzyka - poinformowali w środę przedstawiciele banku. Dodali, że możliwe jest wypracowanie dwucyfrowego wzrostu zysku netto banku w całym 2018 r.

"Mamy dobry wzrost we wszystkich liniach biznesowych - zgodnie ze strategią, w której zakładaliśmy silne wzrosty zarówno po stronie dochodowej, jak i po stronie wolumenów kredytowych bankowości detalicznej i prywatnej" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes Pekao Michał Krupiński, prezentując wyniki finansowe banku za III kwartał br.

Kurs Banku Pekao, którym kieruje Michał Krupiński, jest już o 16,5 proc. niższy niż cena którą zapłaciło państwowe konsorcjum podczas repolonizacji.
Zobacz więcej

Zła passa:

Kurs Banku Pekao, którym kieruje Michał Krupiński, jest już o 16,5 proc. niższy niż cena którą zapłaciło państwowe konsorcjum podczas repolonizacji.

Jak dodał, Pekao "mocno koncentruje się na wzroście i na rentowności pożyczki gotówkowej".

Pytany o to, czy Bank Pekao podtrzymuje plan dwucyfrowego wzrostu zysku w całym 2018 w ujęciu rok do roku, Krupiński powiedział, że "jest to naszą ambicją". "Uważamy, że ten cel jest możliwy do zrealizowania" - ocenił.

Bank Pekao liczy również na to, że w IV kwartale koszty ryzyka będą niższe, niż w III kwartale i będą zbliżone do poziomów obserwowanych wcześniej. Po trzech kwartałach koszty ryzyka wynoszą 0,38 proc., czyli są na poziomie ubiegłorocznym.

Wiceprezes banku Tomasz Kubiak powiedział na konferencji prasowej, że koszty ryzyka były wyższe w trzecim kwartale ze względu na fakt, że bank dokonał odpisów na jedną spółkę z branży infrastrukturalnej.

"Traktujemy to, jako zdarzenie jednorazowe, więc powinniśmy się zbliżyć do poziomów z poprzednich kwartałów" - dodał prezes banku Michał Krupiński.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w okresie trzeciego kwartału 2018 roku 155,3 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem o 13,1 proc. niższych odpisów na poziomie 137,3 mln zł.

Pekao poinformowało w środę, że zysk netto banku wzrósł w trzecim kwartale tego roku o 11 proc. rok do roku do 606,5 mln zł, a zysk netto za okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. wzrósł o 6 proc. do 1,54 mld zł.

"To najwyższy zysk netto trzeciego kwartału od trzech lat, osiągnięty dzięki podtrzymaniu solidnej dynamiki dochodów i dobrej kontroli kosztowej. Bank Pekao znacząco podnosi rentowność i potwierdza silną pozycję kapitałową" - podkreśla spółka.

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r. Bank obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga duża polska firma jest jego klientem. Zatrudnia ponad 15 000 osób. Od 1998 roku Bank Pekao S.A. jest obecny na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy