Bank Pekao: słabnący popyt zagraniczny ciągnie w dół krajowy przemysł

  • PAP
opublikowano: 19-09-2019, 12:18

Dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu odsezonowanym jest najniższa od prawie trzech lat, wskazał Piotr Piękoś z Banku Pekao komentując czwartkowe dane GUS. Dodał, że słabnący popyt zagraniczny stopniowo ciągnie w dół krajowy przemysł.

Analityk zwrócił uwagę, że produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 1,3 proc. rok do roku wobec wzrostu o 5,8 proc. w ujęciu rocznym w lipcu, co jest odczytem wyraźnie poniżej konsensusu prognoz rynkowych na poziomie 1,3 proc. rok do roku.

"Spowolnienie produkcji wobec poprzedniego miesiąca związane jest częściowo z negatywnym efektem kalendarza, tzn. jednym dniem roboczym mniej niż przed rokiem. Natomiast widoczne jest również wyraźne spowolnienie dynamiki w ujęciu odsezonowanym - najniższy odczyt od prawie trzech lat" - wskazał.

Piękoś podkreślił, że dynamika odsezonowana pozostaje wciąż na plusie, co nadal jest względnie dobrym odczytem na tle mocnego wyhamowania w przemyśle naszego głównego partnera handlowego, czyli Niemiec.

"Nie da się jednak zaprzeczyć, że słabnący popyt zagraniczny stopniowo ciągnie w dół krajowy przemysł" - podsumował analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy