Bank Pekao wciąż liderem na krajowym rynku obligacji, odważniej spogląda za granicę

  • Materiał partnera
opublikowano: 01-10-2021, 16:00

W pierwszej połowie 2021 roku Bank Pekao SA umocnił się na pozycji lidera krajowego rynku papierów dłużnych. Biorąc pod uwagę wartość nowych emisji obligacji korporacyjnych, Pekao było organizatorem ponad połowy z nich. Bank był również liderem wśród organizatorów emisji obligacji komunalnych i znalazł się w czołówce podmiotów pełniących funkcję agentów emisji. Istotna zmiana jakościowa to zaangażowanie rodzimego Pekao na rynkach międzynarodowych. Nieskrywaną ambicją Pekao jest stać się bankiem pierwszego wyboru dla polskich firm, które chcą sięgnąć po finansowanie dłużne na rynku międzynarodowym.

Wartość lokalnego rynku emisji obligacji korporacyjnych o zapadalności powyżej roku, wyemitowanych w pierwszej połowie 2021 roku, to według danych Fitch Ratings 9,5 mld zł. Z tej puli Bank Pekao był organizatorem emisji długu w kwocie 5,4 mld zł, co umocniło bank z żubrem w logo na pozycji rynkowego lidera. Jeśli wziąć pod uwagę wart prawie 100 mld zł segment średnio- i długoterminowych obligacji korporacyjnych pozostających w obrocie, to według stanu na koniec czerwca 2021 roku Pekao jako organizator emisji ma w nim 37,75 proc. udziału.

5,4mld zł

Taka jest wartość emisji obligacji korporacyjnych o zapadalności powyżej 1 roku zorganizowanych przez Bank Pekao w I półroczu 2021.

Pekao jest również na prowadzeniu w kategorii nowych emisji obligacji komunalnych (z zapadalnością powyżej roku) – w pierwszym półroczu 2021 roku bank uplasował blisko 50 proc. długu miast i gmin emitowanego w tym okresie. W trzeciej wyróżnianej w zestawieniu Fitch Polska kategorii, tj. organizatorów emisji papierów dłużnych banków wyemitowanych w 2021 roku, Bank Pekao zajmuje trzecią pozycję.

Bank coraz bardziej międzynarodowy…

Zupełnie nowa jakość, jeśli chodzi o obsługę rynku papierów dłużnych, to coraz częstsze pojawianie się Pekao w roli globalnego koordynatora czy prowadzącego księgę popytu na rynkach międzynarodowych. Segment DCM Banku Pekao od czasu zmiany właściciela sukcesywnie zyskiwał na znaczeniu na rynku europejskim, budując markę Pekao, wcześniej będącą jedynie słabo widoczną na zewnątrz częścią grupy UniCredit.

– W 2021 roku DCM Banku Pekao SA konsekwentnie realizuje strategię zwiększenia rozpoznawalności na rynku międzynarodowym. Z dużym sukcesem zrealizowaliśmy gros emisji na lokalnym rynku obligacji nieskarbowych, a także najciekawsze transakcje polskich emitentów na eurorynku. Dzięki szerokiej bazie inwestorów z kraju i zagranicy oraz doświadczeniu i kompetencji zespołu stajemy się partnerem pierwszego wyboru dla podmiotów szukających finansowania na dłużnym rynku kapitałowym w tej części Europy – komentuje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Przykładów takich międzynarodowych transakcji tylko w ostatnich miesiącach jest kilka. W maju Bank Pekao był jednym z globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu inauguracyjnej emisji siedmioletnich zielonych euroobligacji PKN Orlen wartości 500 mln euro. Wpływy z niej zostaną przeznaczone na finansowanie lub refinansowanie zielonych projektów Orlenu. To obligacje, którym międzynarodowa organizacja Climate Bonds Initiative nadała zielony certyfikat (pierwszy tego rodzaju certyfikat dla emisji „benchmarkowej” dokonywanej przez spółkę niefinansową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej).

Również w maju Pekao było współprowadzącym księgę popytu przy międzynarodowej emisji siedmioletnich obligacji koncernu chemicznego Synthos wartości 600 mln euro. W czerwcu natomiast Bank Pekao był globalnym koordynatorem, współorganizatorem i prowadzącym księgi popytu w dwóch znaczącej wielkości emisjach obligacji spółki InPost. Emisja na rynku międzynarodowym miała wartość 490 mln euro, a równolegle przeprowadzona emisja w Polsce zakończyła się uplasowaniem obligacji wartości 500 mln zł.

Warto również wspomnieć o przeprowadzonej na przełomie czerwca i lipca emisji 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w euro na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla Banku Gospodarstwa Krajowego. Wartość nominalna emisji wyniosła 500 mln euro, a Pekao było jej współorganizatorem i dealerem w gronie międzynarodowych grup bankowych.

Bank Pekao realizuje swoje międzynarodowe ambicje również na rynku lokalnym, organizując emisje obligacji w Polsce dla spółek należących do globalnych koncernów (np. Volkswagen Financial Services, gdzie bank pełni funkcję koordynatora krajowego programu emisji lokalnej spółki grupy i uplasował w pierwszym półroczu obligacje za 1,25 mld zł).

…i coraz bardziej zielony

W czerwcu Bank Pekao ogłosił Strategię ESG, w której kompleksowo podchodzi do kwestii środowiska naturalnego, społecznego zaangażowania i ładu korporacyjnego poprzez m.in. zwiększenie zaangażowania w finansowanie projektów zrównoważonych, wsparcie transformacji energetycznej, zaangażowanie w zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy oraz dbałość o równouprawnienie pracowników.

Strategia ma już i będzie miała również bardzo wyraźne przełożenie na działania Pekao w obszarze rynków obligacji. Jedno z kluczowych założeń strategii ESG brzmi, że w latach 2021-2024 Bank Pekao zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy Pekao przeprowadziło emisje zielonych lub zrównoważonych obligacji wartości ponad 5 mld zł. Oprócz wspomnianej emisji zielonych euroobligacji Orlenu bank zorganizował również dla tej spółki emisje dwóch serii pierwszych na polskim rynku i jednych z pierwszych w Europie obligacji ESG-rating linked (w tym jednej stałokuponowej) oraz emisję obligacji zrównoważonego rozwoju Grupy Tauron.

Zaangażowanie społeczne i dbałość o ochronę klimatu to również istotny element przy finansowaniu samorządów. W lipcu br. Bank Pekao współorganizował pierwszą w Polsce emisję zielonych obligacji przez samorząd: obligacje miasta Łodzi na kwotę 418 mln zł, z której 50 mln zł to zielone obligacje. Środki z zielonej transzy trafią na finansowanie projektów związanych z niskoemisyjnym transportem miejskim oraz oczyszczaniem ścieków. W sierpniu, wspólnie z innym bankiem, Pekao było agentem programu emisji obligacji za 457 mln zł na sfinansowanie inwestycji poprawiających standard komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Inwestycje przewidziane na lata 2021-2025 to m.in. zakup nowych i modernizacja używanych tramwajów w stolicy Dolnego Śląska.

– Przywiązujemy dużą wagę do realizacji naszej strategii ESG. Wspólnie z naszymi klientami przeprowadziliśmy pionierskie transakcje emisji obligacji w obszarze zrównoważonego rozwoju: odpowiedzialne środowiskowo, społecznie i pod kątem ładu korporacyjnego – podsumowuje Piotr Wochniak, dyrektor Biura Rynków Kapitałowych i Współpracy z Instytucjami Finansowymi w Banku Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane