Bank Pekao: wzrostowy trend zatrudnienia odchodzi w przeszłość

  • PAP
opublikowano: 21-11-2019, 11:19

Dane potwierdzają zdecydowane wyhamowywanie trendu wzrostowego zatrudnienia w warunkach słabnącego popytu na pracę, ocenia Bank Pekao czwartkowe dane GUS o dynamice zatrudnienia. W październiku spadła ona do 2,5 proc. rdr z 2,6 proc. rdr we wrześniu.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała w październiku już trzeci z rzędu spadek, tym razem o ok. 3 tys. - wskazali analitycy Banku Pekao.

Według GUS w październiku dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się do 5,9 proc. rok do roku z 6,6 proc. rdr we wrześniu wobec konsensusu prognoz 6,2 proc. i prognozy Pekao na poziomie 6,0 proc.

W ocenie Pekao, z jednej strony do obniżenia dynamiki płac w październiku przyczynił się najpewniej zanik dodatniego efektu kalendarzowego, który wspierał dynamikę wrześniową, zaś z drugiej strony wysoka zeszłoroczna baza odniesienia w górnictwie, na którą wpływ miała np. wypłata zaległego deputatu w JSW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy