Bank Rosji kazał zawiesić rachunki działających w zmowie inwestorów

opublikowano: 10-03-2021, 13:11

Bank centralny Rosji nakazał biurom maklerskim zablokowanie rachunków ponad 60 prywatnych inwestorów, którzy przez serwis Telegram zmawiali się w sprawie „pompowania” kursu spółki energetycznej, donosi Reuters.

Rosyjscy inwestorzy chcieli działać podobnie jak amerykańscy, którzy na serwisie Reddit zmówili się w sprawie podbicia kursu szeregu spółek, z których najgłośniej było o GameStop. Już w piątek regulator wykrył dziwne zmiany kursu spółki MRSK Yuga. Potem ustalił, że wynika ona ze zmowy inwestorów na serwisie Telegram. Bank centralny wysłał w związku z tym polecenie do kilku biur maklerskich o zawieszenie transakcji i obsługi rachunków kilkudziesięciu klientów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że to pierwszy raz kiedy Bank Rosji publicznie informuje o podjęciu działań prewencyjnych, w tym przypadku zawieszeniu rachunków, w celu uniemożliwienia manipulacji rynkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane